Vzpomínka
Před pěti lety postihlo Nepál ničivé zemětřesení
25.04.2020 06:30
Před pěti lety, 25. dubna 2015, postihlo Nepál ničivé zemětřesení o síle 7,8 stupně, následováno 12. května druhou, méně devastující vlnou o intenzitě 7,3 stupně. Při obou neštěstích zahynulo podle oficiálních údajů téměř 9000 lidí a dalších bezmála 22 tisíc bylo zraněno. Zasaženo bylo osm milionů osob a půl milionu domů se ocitlo v troskách. Otřesy si vyžádaly oběti i v Indii a čínské oblasti Tibetu. Odhadnuté škody ve výši šest miliard dolarů (151,2 miliardy Kč) z události činí nejničivější světovou katastrofu roku 2015.
Otřesy, jejichž epicentrum leželo severozápadně od nepálské metropole Káthmándú, byly největší přírodní katastrofou v Nepálu od roku 1934. Při jejím zvládání pomáhalo kromě nepálské armády také přes 4000 záchranářů z 34 zemí, včetně ČR. Kromě přímé pomoci poslali Češi na veřejné sbírky ve prospěch Nepálu přes 30 milionů korun.
Záchranáři se v hornatém Nepálu potýkali s náročným terénem a do řady odlehlých oblastí se pomoc dostávala po otřesech jen velmi pomalu. Nepálská vláda přiznala, že udělala v reakci na katastrofu chyby. Nervozitu obyvatel zvyšovaly po dubnovém zemětřesení také následné otřesy, které dlouho nutily lidi přespávat pod širým nebem.
Otřesy půdy utrhly v oblasti nejvyšší hory světa Mount Everestu několik lavin, při nichž zahynulo nejméně 19 lidí, další znemožnily šerpům zprůchodnit stezku vedoucí na vrchol, a proto veškeré jarní expedice v Nepálu, přitažlivém pro horolezce, musely být zrušeny. Příjmy od zahraničních návštěvníků představují v této zemi významné procento HDP, peníze z turistiky tvoří asi pětinu příjmů zahraničního obchodu Nepálu. Podle vládních činitelů po zemětřesení tak vzrostl v zemi počet lidí žijících v chudobě o 700 tisíc.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.