Tisíce lidí se dnes shromáždily na předměstí bangladéšské metropole Dháky u trosek zřícené textilky, aby si připomněly první výročí katastrofy, která stála životy 1138 lidí. Část davu dožadovala většího odškodnění od západních obchodních řetězců, které textil vyrobený v Bangladéši prodávají. Oběti a příbuzné lidí, kteří v textilní továrně zahynuli, nedostali dodnes řádné odškodnění.
"Chceme odškodnění", "Smrt viníkům" vřelo mezi demonstranty, mezi nimiž se objevili i dělníci, kteří při tragédii utrpěli zranění, a příbuzní pracovníků, kteří neštěstí nepřežili. Na shromáždění dorazili i rodinní příslušníci dalších 140 dělníků, kteří jsou stále pohřešovaní, a požadovali státní pomoc pro dohledání jejich těl.
"Chci tělo své dcery. Tak budu mít alespoň malou útěchu," naříkala s pláčem jedna žena držící fotografii své dcery, která pracovala v jedné z textilních dílen v osmipodlažní budově.
U příležitosti prvního výročí zhroucení budovy odsoudily nevládní organizace a odbory postoj 29 maloobchodních řetězců, jako jsou Benetton, Auchan, Carrefour nebo Mango, které si podle všeho v dané továrně nechávaly vyrábět textilní zboží.
Podle Ineke Zeldenrustové z organizace Clean Clothes Campaign, která bojuje za zlepšování pracovních podmínek a postavení zaměstnanců ve světovém oděvním průmyslu, tyto značky nechávají lidi z textilek na pospas jejich osudu. Podle ní se ani předtím, ani v současnosti nezajímají o bezpečnost dílen, v nichž si pořizovaly svoje zboží, a o osud rodin, které před rokem přišly o svoje blízké.
Neštěstí, které si kromě více než tisícovky mrtvých vyžádalo také přes 2000 zraněných, ukázalo, v jak otřesných bezpečnostních a pracovních podmínkách v bangladéšských textilkách lidé pracují, a to ještě za mizerné mzdy.
Policie v souvislosti s nejhorší katastrofou v bangladéšském průmyslu zatkla devět osob včetně majitele budovy a čtyř majitelů dílen, kteří nutili zaměstnance nastoupit do práce, přestože se ve stěnách budovy o den dříve objevily trhliny.
Bangladéš je po Číně druhým největším světovým vývozcem oděvů. Textilní průmysl představuje 80 procent bangladéšského exportu a zaměstnává více než 40 procent obyvatel v práceschopném věku.
Požáry v dílnách jsou v zemi poměrně časté a téměř vždy si vyžádají i oběti. Podle místních odborníků navíc hrozí zřícení téměř dvěma třetinám textilních továren v Bangladéši. Přesto úřady za uplynulý rok zavřely kvůli obavám z bezpečnosti v celé zemi jen dvě továrny. I to ale vyvolalo sociální napětí, protože lidí přišli o práci.