Přežil <span>Hirošimu i Nagasaki.</span> Teď trochu špatně slyší

Zahraničí
26. 3. 2009 07:00
Výbuch bomby nad Hirošimou.
Výbuch bomby nad Hirošimou.

Posádka bombardéru Enola Gay.Je skoro nevhodné říci, že se toho dne na Tsutomu Jamagučiho usmálo štěstí. V posledních dnech druhé světové války unikl dnes třiadevadesátiletý Japonec z bombardované Hirošimi. Vrátil se domů, do Nagasaki. Nyní ho vláda uznala jako jediného člověka, který přežil obě atomové bomby.

Šestého srpna 1945 se v Hirošimě chystal na návrat z obchodní cesty, když americký bombardér B-29 Enola Gay shodil na město atomovou bombu. Jamaguči přežil, ale 140 tisíc dalších lidí zahynulo, někteří ve zlomku sekundy, jiní o mnoho měsíců později. Popálený a zmatený muž strávil noc v protibombovém krytu a domů se vrátil o den později. Byl si jistý jedinou věcí - takovou bombu ještě nikdo nikdy neviděl.

Nagasaki je asi 250 kilometrů západně od Hirošimy. Jamaguči se tam vrátil den před tím, než město zasáhla 9. srpna druhá atomová bomba.

První a jediný

Jamaguči přežil dvě atomové bomby, uznaly japonské úřady.Kvůli těžko představitelné souhře náhod se dvakrát ocitl poblíž nukleární katastrofy a dvakrát přežil. Atomové bombardování Nagasaki si vyžádalo sedmdesát tisíc obětí. Více než šedesát let poté uznaly úřady, že Jamaguči je prvním a jediným známým svědkem, který přežil obě bombardování.

Zatímco ostatní přeživší zemřeli předčasně na rakovinu nebo nemoci jater, které jsou důsledkem ozáření, třiadevadesátiletý Jamaguči se těší relativně dobrému zdraví.

Jen špatně slyší na jedno ucho a stěžuje si, že jeho nohy "už nejsou tak silné jako dříve".

Podle japonských záznamů existují tucty lidí, kteří zažili bombardování Hirošimy a poté byli vystaveni i zbytkové radiaci z Nagasaki. Jen Jamaguči byl ale v obou případech blízko výbuchu.

Jamaguči během války pracoval jako designér ropných tankerů pro Mitsubishi. Tehdejší konglomerát těžkého průmysl vlastnil v Nagasaki ohromné doky. Po třech měsících u firemních doků v Hirošimě se Jamaguči se dvěma kolegy mohl vrátit domů. Všichni tři si tedy den před odjezdem sbalili věci a připravovali se na cestu vlakem na západ. Po cestě na nádraží si ale Jamaguči uvědomil, že zapomněl v kanceláři své osobní pečetidlo.

Jediná bomba? To jste se zbláznil

Pamatuje si, že slyšel přelet bombardéru, ale to za války nebylo v důležitém průmyslovém středisku nic zvláštního. Během několika vteřin ho srazila tlaková vlna, kterou vyvolal výbuch bomby. Detonovala 580 metrů nad centrem Hirošimy. Následoval oslepující záblesk a ohlušující rána.

Druhý den viděl Jamaguči, belhající se na nejbližší fungující nádraží, jak se kvetoucí město proměnilo v doutnající trosky.

Nagasaki před bombou a po ní.Den poté se popálený Jagamuči ohlásil v práci. Jeho šéf zkoumal, zda je normální, když tvrdí, že takové město jako Hirošima bylo zničeno jedinou bombou. V tu chvíli nad Nagasaki explodovala plutoniová bomba a Jagamučiho znovu srazila k zemi.

Přežil i se ženou a synem. Celá rodina strávila následující týden v krytu poblíž toho, co zbylo z jejich domova. Jagamučiho syn zemřel v 59 letech na rakovinu.

Po válce pracoval Jamaguči pro americké okupační úřady, stal se učitelem a nakonec se vrátil do Mitsubishi.

Na vyšší dávky nemá nárok

"Nyní je v oficiálních vládních záznamech, že jsem byl dvakrát zasažený radiací. Záznamy budou o hrůzách atomového bombardování vyprávět i po mé smrti," řekl deníku Mainiči.

Jamaguči je registrován v databázi lidí, kteří přežili bombardování Nagasaki. Jamaguči vlastní ohmatanou kopii Zdravotnické knížky oběti atomové bomby od roku 1957.

Jediným zdravotním problémem Jamagučiho je, že špatně slyší.Stejně jako dalších 260 tisíc přeživších má tak nárok na měsíční dávky, lékařské prohlídky zdarma a pokrytí nákladů na pohřeb. Jamagučiho knížka potvrzuje, že byl v tříkilometrovém okruhu od místa výbuchu obou bomb.

Zmínka o Hirošimě ale byla smazána v roce 1960, protože tento údaj nemá vliv na Jamagučiho zdravotní ani sociální výhody. Poté, co ale opakovaně žádal o zařazení i do druhé databáze, mu úřady vyhověly a potvrdily tak jeho zvláštní status.

"Pokud víme, jde o jediného člověka, který má úřední potvrzení na to, že přežil obě atomová bombardování," říká Toširo Miyamoto, úředník města Nagasaki. "Je to velice nezvyklý případ, ale je možné, že existuje víc lidí jako je on."

Foto: Reuters, Wikimedia Commons, WireImage.com

Autor: - kpa -

Další čtení

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Při požáru restaurace na severovýchodě Číny zemřelo 22 lidí, příčina je neznámá

Zahraničí
29. 4. 2025

Další světová válka? Podle Pákistánu na něj dnes Indie zaútočí

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ