Při demonstraci v Hongkongu bylo zadrženo přes 200 lidí

Zahraničí
11. 5. 2020 10:11
Demonstrace v Hongkongu.
Demonstrace v Hongkongu.

Hongkongská policie zadržela 230 lidí při nedělních prodemokratických demonstracích. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na oznámení místních úřadů. Zraněno bylo 18 osob. Protestní akce namířené proti vládě hongkongské správkyně Carrie Lamové a proti centrální vládě v Pekingu začaly v nákupních centrech, odkud se ve večerních hodinách přenesly do ulic. Proti demonstrantům zasáhly stovky pořádkových policistů, kteří se snažili davy rozehnat. Na některých místech použili policisté pepřový sprej.

Úřady uvedly, že protestní akce byly nepovolené a demonstranti porušili opatření zavedené proti šíření koronaviru, které zakazuje shromažďování více než osmi osob. Podle policie se někteří protestující také dopustili napadení policejního činitele, odmítali prokázat svou identitu a jeden z demonstrantů měl u sebe údajně materiál pro výrobu Molotovova koktejlu.

Opatření přijatá v Hongkongu, stejně jako v dalších zemích světa, ve snaze zastavit postup nemoci covid-19, hongkongské protivládní protesty v posledních týdnech utlumila. Nedávné zatčení některých významných prodemokratických aktivistů a nové obavy z posilování nadvlády Pekingu nad Hongkongem ale prodemokratické hnutí oživily.

K zatýkání policisté údajně přistoupili po opakovaných varováních. Demonstranti podle policie kromě jiného blokovali ulice a na některých místech zakládali ohně.

Protesty začaly loni v červnu

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Protesty začaly loni v červnu původně proti návrhu zákona, který měl umožňovat vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Postupně ale účastníci požadavky rozšířili na obecnější demokratické reformy, včetně svobodných voleb. Demonstranti požadují rovněž nezávislé vyšetření policejní brutality při dřívějších protestech a beztrestnost pro více než 7000 zadržených.

V Hongkongu se podle agentury Reuters nyní chystají nové rozsáhlé demonstrace. Jedna z nich je plánována na 1. července, což je výročí předání Hongkongu zpět Číně. Aktivisté chtějí dosáhnout dvoumilionové účasti.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová, která je známá svou propekingskou politikou, nyní uvedla, že se zaměří na způsob výuky v Hongkongu. Vyučování kulturních souvislostí podle ní přispělo k podnícení prodemokratického hnutí, píše agentura AFP. "Způsob výuky v hodinách humanitní vzdělanosti určitě ujasníme do konce tohoto roku," řekla v rozhovoru, který uveřejnil pročínský list Ta-kung pao.

Výuka kulturních souvislostí byla zavedená jako nový předmět na hongkongských školách v roce 2009 a od té doby je trnem v oku čínských médií a propekingských politických představitelů, kteří se zasazují o vlastenečtější výuku na hongkongských školách, připomíná AFP.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Keith Tsuji

Další čtení

Donald Trump

Chci, aby přestal střílet, sedl a podepsal dohodu, vzkázal Trump Putinovi

Zahraničí
28. 4. 2025
Demarkační linie mezi KLDR a Jižní Koreou

Když si diktátoři podkuřují. Kim a Putin přiznali válku proti Ukrajině

Zahraničí
28. 4. 2025

Izraelské letouny udeřily na jižní předměstí Bejrútu

Zahraničí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ