Případ Bae: KLDR zrušila pozvání pro vyjednavače USA

Zahraničí
10. 2. 2014 09:55
Kenneth Bae byl loni v květnu v Severní Koreji odsouzen k 15 letům nucených prací za údajné podněcování k převratu.
Kenneth Bae byl loni v květnu v Severní Koreji odsouzen k 15 letům nucených prací za údajné podněcování k převratu.

Americký Bílý dům dal najevo "hluboké zklamání" nad rozhodnutím Severní Koreje zrušit pozvání pro zvláštního amerického vyslance Roberta Kinga, který měl v Pchjongjangu jednat o propuštění zadržovaného misionáře Kennetha Baeho. O zrušení cesty v neděli informovalo americké ministerstvo zahraničí.

"Jsme hluboce zklamáni rozhodnutím KLDR podruhé odvolat pozvání velvyslance Kinga, aby jel do Pchjongjangu jednat o propuštění Kennetha Baeho," prohlásil mluvčí prezidenta Baracka Obamy Jay Carney na tiskové konferenci. Zároveň dodal, že Bílý dům je nadále připraven Kinga do Severní Koreje poslat.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová v souvislosti s informací o zrušení pozvánky pro Kinga vyzvala KLDR k okamžitému propuštění zadržovaného Američana. Prohlásila také, že Spojené státy budou dál aktivně působit, aby dosáhly jeho osvobození.

Americký vyslanec Robert King.

Nejmenovaný představitel ministerstva zahraničí USA dříve sdělil, že do KLDR se chce vydat známý americký bojovník za lidská práva reverend Jesse Jackson, aby se pokusil Beaho dostat na svobodu.

Zahraniční tiskové agentury daly zrušení Kingova pozvání do Pchjongjangu do souvislosti s chystaným armádním cvičením USA a Jižní Koreje, proti jehož konání KLDR každoročně protestuje. Podle Psakiové zde ale spojitost není.

King je americkým zvláštním vyslancem pro záležitosti lidských práv v KLDR. Už loni v srpnu Pchjongjang odvolal nabídku, aby zemi navštívil a jednal tam o případu zadržovaného misionáře.

Místo něj by nyní mohl do Severní Koreji zamířit Jesse Jackson, který v roce 1983 vyjednal v Sýrii propuštění vězněného amerického pilota. "Na žádost Baeovy rodiny se nabídl reverend Jackson, že se vydá do Pchjongjangu na humanitární misi zaměřenou na Baeovo propuštění. Podporujeme snahy Baeovy rodiny a reverenda Jacksona dostat Baeho domů," uvedl představitel americké diplomacie.

Jackson minulý měsíc neodsoudil jako jiní kontroverzní návštěvu bývalého basketbalisty Dennise Rodmana u severokorejského vůdce Kim Čong-una. Rodman tehdy vyvolal rozhořčení, když naznačil, že Bae je vězněn oprávněně. Později se za svá slova omluvil a tvrdil, že je pronesl v opilosti.

V Pchjongjangu se v neděli podle severokorejské státní agentury KCNA objevila jiná delegace, v níž je i bývalý velvyslanec USA v Jižní Koreji Donald Gregg. Jaký je účel návštěvy této skupiny, není jasné. Washington od ní ale podle všeho dává ruce pryč. "Tato soukromá delegace nejela do Severní Koreje jménem vlády Spojených států," prohlásil americký činitel, který nechtěl být jmenován.

Bae po rozhovoru s novináři.Pětačtyřicetiletý Američan korejského původu Kenneth Bae byl loni v květnu v Severní Koreji odsouzen k 15 letům nucených prací za údajné podněcování k převratu. Byl zadržen v listopadu 2012, kdy jako představitel cestovní kanceláře navštívil s několika turisty přístavní město Rason na severovýchodě KLDR. Minulý týden Washington oznámil, že Severokorejci Američana přesunuli z nemocnice zpět do pracovního tábora. Hospitalizován byl loni poté, co v pracovním táboře zhubl o 22 kilogramů.

Americká vláda tvrdí, že Bae není vinen žádným zločinem a americký viceprezident Joseph Biden v prosinci prohlásil, že je zadržován bezdůvodně.

Autor: ČTK , Reuters, APFoto: ČTK/AP , usmission.gov

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ