Platný od 40. let
Protest Libanonek. Zákon promíjející znásilnění nechtějí
06.12.2016 21:56
Dvanáct žen ve svatebních šatech vyrobených ze zakrvavených obvazů se sešlo před vládními budovami v libanonské metropoli. Žádaly zrušení zákona, který mužům dává možnost uniknout trestu za znásilnění v případě, že s obětí ožení. O tématu bude ve středu jednat libanonský parlament.
Paragraf 522 trestního zákoníku platí v Libanonu od 40. let. Minulý týden jeho zrušení navrhl poslanec Elie Kajrúz, ale sněmovna otázku odložila na středu. Podle serveru Equality Now, který píše o potlačování práv žen ve světě, kontroverzní norma zastavuje trestní stíhání nebo výkon trestu v případech sexuálního násilí, pokud se násilník se svou obětí ožení. Vztahuje se také na únosy.
Někteří stoupenci této právní úpravy mají za to, že svatba zachrání čest dotčené ženy a její rodiny. Server Gulf News podotýká, že takové řešení je stále v Libanonu uznáváno, obzvláště v konzervativních rodinách.
Podle nevládní organizace Abaád, která demonstraci uspořádala, ale zákon jen znásilněné ženy nutí, aby utrpení prožívaly stále dokola. "Bílé šaty nezakryjí rány po znásilnění," hlásaly slogany v rukou dívek oděných do svatebních závojů a krvavých obvazů připomínajících svatební šaty.
Průzkum organizace Abaád ukázal, že zrušení paragrafu 522 podporuje 60 procent občanů Libanonu. Přes 80 procent z nich si navíc myslí, že chrání sexuální násilníky před trestním stíháním. Dále má údajně 73 procent za to, že právní úprava zvyšuje tlak na ženy, aby uzavíraly sňatek s útočníkem, který je napadl.
Podle serveru Gulf News si libanonská společnost navenek pohrává s liberálními myšlenkami, ale v soukromí uznává prastaré normy. Poslanec Ellie Marúní například v září prohlásil, že "někdy je potřeba si klást otázku, zda si ženy aktivně neříkají o znásilnění", byť se své tvrzení snažil po bouři nevole na sociálních sítích zmírnit.
Nedávná studie organizace Abaád na téma domácího násilí uvádí, že osm procent libanonských žen je vystaveno fyzickým útokům, 13 procent finančnímu omezování a až 17 procent sexuálnímu násilí. "Právní útlak" prý dopadá na 41 procent žen, neboť libanonské zákony dnes straní mužům a nikoli jejich obětem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.