Írán dnes pokračuje v testech svých raket v Perském zálivu. Informaci přinesla na svých internetových stránkách íránská státní televize a zveřejnil ji také rozhlas. Ve středu odzkoušely ozbrojené síly v rámci manévrů Velký Prorok raketu Šaháb-3 (Létavice), která má údajně dolet až 2000 kilometrů.
"Nejvýznamnější událostí (dnešního) třetího dne manévrů Velký Prorok v Perském zálivu bylo odpálení raket typu země-moře a země-země, i střel moře-země," stojí ve zprávě íránské televize. O počtu odpálených raket agentury nehovoří. Íránská televize pouze bez uvedení konkrétních podrobností sdělila, že rakety byly odpáleny v noci a mají "speciální schopnosti".
V rámci manévrů íránské paralelní ozbrojené síly, revoluční gardy, údajně odpálily také torpédo Hút (persky Velryba). To bylo testováno v dubnu 2006 a je označováno za mimořádně rychlou zbraň, schopnou zasáhnout nepřátelské ponorky.
Ve středu Írán odzkoušel devět raket dlouhého a středního doletu typu země-země. Použita byla i nová balistická raketa Šaháb-3 (Létavice), která je údajně s to zasáhnout cíl vzdálený až 2000 kilometrů.
Středeční informace o testu raket přišla pouhý den poté, co byla v Praze podepsána smlouva o vybudování radaru amerického protiraketového systému v Česku. Systém má být podle USA zaměřen proti hrozbám z Íránu.
Zpráva o provedených zkouškách vyvolala ve světě a zejména ve Spojených státech odsouzení. Bílý dům vyzval Írán k bezodkladnému zastavení výroby a zkoušek raket středního a dlouhého doletu, jejichž vývoj a výrobu označil za porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.
Americký ministr zahraničí Robert Gates poukázal na to, že íránské testy vyvracejí argumenty vůči protiraketovému štítu, ale nepřiblížily obě země ke konfrontaci. Podle Gatese zkoušky potvrzují, že Írán představuje hrozbu a vyvrací argumenty Ruska zpochybňující umístění protiraketové obrany v Evropě.
Za důkaz potřebnosti protiraketového štítu v Evropě označil středeční íránský raketový test také republikánský prezidentský kandidát John McCain.
Foto: Reuters, archiv