Dobré ráno, vítáme vás u on-line reportáže, která popisuje události spojené s útokem armády USA na leteckou základnu v Sýrii.
Reakce
Putin: Útok USA v Sýrii je agresí. Evropa úder na Asada vítá
07.04.2017 07:14 Aktualizováno 07.04. 12:15
Ruský prezident Vladimir Putin podle svého mluvčího označil americký zásah v Sýrii za "agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva pod smyšlenou záminkou", což poškodí rusko-americké vztahy i společný boj proti terorismu. Americký úder na leteckou základnu syrské armády v reakci na úterní chemický útok na syrské město Chán Šajchún naopak podpořily západní země, Saúdská Arábie, Turecko, Japonsko a Čína, která současně varovala před další eskalací konfliktu.
"Syrská armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní," zdůraznil mluvčí Dmitrij Peskov a připomněl, že zničení všech syrských chemických zbraní potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). "Naprosté ignorování faktů o použití chemických zbraní teroristy podle Putinova názoru jen podstatně zhoršuje situaci," dodal.
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov uvedl, že neví o žádných obětech mezi ruskými vojáky na základně v Sýrii. Nálet přirovnal k invazi do Iráku. "Připomíná to situaci v roce 2003, kdy Spojené státy a Británie spolu se svými spojenci vtrhly do Iráku bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN," řekl. "Zarmucuje, že to škodí i tak poškozeným vztahům mezi Ruskem a USA, ale doufám, že tyto provokace nezpůsobí nezvratné následky," dodal.
"Telefonický rozhovor prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa kvůli americkému úderu v Sýrii se zatím neplánuje," uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Kreml podle něj lituje, že Trump před volbami sliboval boj proti terorismu, ale "dopadlo to přesně naopak", když nálet prospěl teroristům. Americký útok podle mluvčího také výrazně zvýšil riziko incidentů mezi ruskými a americkými letouny.
Po americkém náletu Rusko oznámilo, že pozastavuje platnost ujednání s Američany ohledně zabránění incidentům při letech nad Sýrií. Podle Kremlu Moskva nezavře komunikační kanál s USA, ale skončí s výměnou informací.
Putin podle svého mluvčího uspořádá ještě v pátek poradu se členy své bezpečnostní rady. Jedině prezident může rozhodnout o zvýšení počtu ruských vojáků v Sýrii, podotkl Peskov.
Americký nálet byl podle ruské diplomacie nepromyšlený, prohloubí stávající problémy a Spojené státy tento úder připravovaly ještě před údajným chemickým útokem v syrské provincii Idlib.
"(Americký) zásah byl omezený na jednu základnu, byl zcela přiměřený," uvedl britský ministr obrany Michael Fallon. Dodal, že jeho cílem bylo odradit syrský režim od dalších útoků chemickými zbraněmi. "Takže my (úder USA) nevnímáme jako začátek další vojenské kampaně," zdůraznil s tím, že šlo o jednostrannou operaci USA. Spojené státy podle něj Británii nepožádaly, aby se na útoku podílely.
Rusko považuje obvinění Damašku z použití chemických zbraní za dosud neprokázaná. Podle ruského ministerstva obrany se plyn do ovzduší rozšířil, když syrské letouny rozbombardovaly sklad zbraní povstalců, bojujících proti vládě v Damašku.
Moskva svého spojence Bašára Asada podpořila i zásahy vojenského letectva, které v Sýrii operuje od podzimu 2015.
WATCH THIS: Syrian airforce base EXPLODES into massive fireball after being hit by US airstrikes. pic.twitter.com/ESd7NAzyDF
- Breaking911 (@Breaking911) 7. dubna 2017
Americký prezident Donald Trump v reakci na úterní chemický útok v Sýrii označil Asada za hlavního aktéra dění. V pátek potvrdil, že nařídil cílený útok na leteckou základnu v Sýrii, z níž byl podle něj veden chemický útok na město Chán Šajchún v provincii Idlib. "Civilizované národy" prezident vyzval, aby se připojily k USA ve snaze "ukončit masakr a krveprolití v Sýrii".
Podle Trumpa byl útok provedený v "životním národním bezpečnostním zájmu" Spojených států. Jeho cílem bylo zabránit šíření a užívání chemických zbraní. O tom, že Sýrie použila zakázanou chemickou látku, podle něj není pochyb.
Pentagon video of the USS Ross launching Tomahawk Land Attack Missiles from the Eastern Mediterranean Sea pic.twitter.com/7WMiHVusHd
- AFP news agency (@AFP) 7. dubna 2017
Rusko po útoku Spojených států na leteckou základnu režimu prezidenta Bašára Asada na západě Sýrie požádá o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Agentuře Ria Novosti to řekl šéf branného výboru horní komory parlamentu Viktor Ozerov.
Vypálení padesáti devíti střel středního doletu na leteckou základnu na západě Sýrie by podle Ozerova mohlo ohrozit úsilí v boji proti terorismu v Sýrii. "Tento (útok) by bylo možné vnímat jako akt agrese Spojených států vůči členu Organizace spojených národů," dodal Ozerov.
Rusko je jedním z hlavních spojenců režimu syrského prezidenta Asada. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson uvedl, že Spojené státy Rusko na chystaný útok před jeho uskutečněním upozornily. Zástupce ruského velvyslance při OSN Vladimir Safronkov krátce před oznámením o ostřelování základny varoval před "negativními následky" vojenské intervence Spojených států v Sýrii.
Situaci kolem útoku na syrskou leteckou základnu jsme sledovali on-line:
On-line
-
06:00
-
06:24
Plnou podporu vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zaútočit v reakci na chemický útok v provincii Idlib na leteckou základnu na západě Sýrie. USA odpálily na pozice syrské armády 59 střel středního doletu. Silné poselství tohoto rozhodnutí by podle Netanjahua měly pochopit i Írán a Severní Korea.
-
06:25
"Izrael zcela podporuje rozhodnutí prezidenta Trumpa a doufá, že tomuto poselství o odhodlanosti tváří v tvář odporným činům režimu (syrského prezidenta) Bašára Asada porozumí nejen v Damašku, ale i v Teheránu, Pchjongjangu a jinde," stojí v prohlášení premiéra Benjamina Netanjahua.
-
06:26
Syrská opozice uvítala útok americké armády na leteckou základnu na západě Sýrie. Mluvčí Syrské národní koalice, která sídlí v Istanbulu, Ahmad Ramadán zároveň vyzval, aby ostřelování pozic syrské armády věrné prezidentovi Bašárovi Asadovi pokračovalo až do doby, kdy bude zničena schopnost Damašku útočit na své odpůrce.
"Doufáme, že budou útoky pokračovat," uvedl Ramadán. Americký útok je podle něj "důležitou reakcí". "Měl by to být začátek toho, jak (syrskému) režimu říci, že nemůže zůstat bez trestu," dodal mluvčí opoziční Syrské národní koalice.
-
06:26
Syrská opozice viní režim prezidenta Asada z úterního chemického útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib, kterému padlo za oběť podle různých zdrojů sedmdesát až sto lidí. Také americký prezident Donald Trump označil dnešní útok na syrskou základnu za reakci na incident v Chán Šajchúnu. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim popřel, že by za chemickým útokem byl Damašek. Rusko již dříve uvedlo, že plyn se uvolnil z bombardovaného povstaleckého skladu zbraní.
-
06:28
Útok na leteckou základnu na západě Sýrie ukázal, že americký prezident Donald Trump je připraven podniknout rozhodné kroky, pokud některá země překročí hranici a dopustí se "ohavných činů". Uvedl to americký ministr zahraničí Rex Tillerson.
"Myslíme si, že útok jako takový byl přiměřený," řekl šéf americké diplomacie novinářům po oznámení prezidenta Trumpa, že nařídil cílený útok na leteckou základnu v Sýrii. Spojené státy jsou si podle Tillersona téměř jisté, že Sýrie v úterý v Chán Šajchúnu použila proti civilistům sarin. Chemickému útoku podlehlo podle různých zdrojů sedmdesát až sto lidí.
-
06:40
Guvernér provincie Homs, v níž zasažená základna syrské armády leží, uvedl, že americké údery slouží cílům "ozbrojených teroristických skupin" a Islámskému státu a v dlouhodobém horizontu i zájmům Izraele. "Syrské vedení a syrská politika se nezmění," řekl Talál Barazí. Guvernér se nicméně nedomnívá, že se ze strany USA jednalo dnes o poslední cílený útok na zařízení syrské armády.
Na zasažené základně podle guvernéra probíhají hasební a záchranné práce. Syrská státní televize už dříve uvedla, že útok na základnu si vyžádal ztráty na životech. Barazí se o žádných obětech útoku ale nezmínil.
-
07:09
Rusko po útoku Spojených států na leteckou základnu režimu prezidenta Bašára Asada na západě Sýrie požádá o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Agentuře Ria Novosti to řekl šéf branného výboru horní komory parlamentu Viktor Ozerov. Kreml ani ruské ministerstvo obrany se k americké akci zatím nevyjádřily. Ministerstvo zahraničí vyjádření připravuje.
Vypálení padesáti devíti střel středního doletu na leteckou základnu na západě Sýrie by podle Ozerova mohlo ohrozit úsilí v boji proti terorismu v Sýrii. "Tento (útok) by bylo možné vnímat jako akt agrese Spojených států vůči členu Organizace spojených národů," dodal Ozerov.
-
07:10
Rusko je jedním z hlavních spojenců režimu syrského prezidenta Asada. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson uvedl, že Spojené státy Rusko na chystaný útok před jeho uskutečněním upozornily. Zástupce ruského velvyslance při OSN Vladimir Safronkov krátce před oznámením o ostřelování základny varoval před "negativními následky" vojenské intervence Spojených států v Sýrii.
-
07:28
Americké útoky leteckou základnu Šajrát nedaleko Homsu na západě Sýrie téměř úplně zničily, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci ve válkou zmítané zemi monitoruje z Londýna. Zahynuli podle ní čtyři vojáci včetně jednoho generála.
"Můžeme potvrdit smrt čtyř vojáků včetně jednoho brigádního generála letectva. Letiště je téměř úplně zničené: asfalt, palivový sklad i budova protivzdušné obrany byly rozprášeny," uvedl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán.
-
07:29
Oběti na životech na syrské základně už dříve připustila ve svém vysílání také syrská státní televize. Později "ztráty" na životech potvrdil také Talál Barazí, guvernér provincie Homs, v níž základna leží. Barazí ale počet obětí nezmínil, na místě podle něj stále probíhají záchranné práce.
-
07:40
Americké bombardování letecké základny syrského režimu v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún přivítaly kromě Izraele také Saúdská Arábie a Austrálie. Podle australského premiéra Malcolma Turnbulla je úder "přiměřenou a vyváženou" odpovědí na tento incident. Rijád vyjádřil Washingtonu plnou podporu a krok amerického prezidenta Donalda Trumpa označil za odvážný. Naopak Írán bombardování odsoudil.
Předseda australské vlády Turnbull současně vyzval Rusko, aby "sehrálo svou roli" při zajištění míru v Sýrii.
-
07:42
Předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov podle agentury Interfax řekl, že ruské spojenectví se Spojenými státy v Sýrii je po americké akci zpochybněno. Americký úder měl podle něj potvrdit "předchozí verdikt o vině (syrského prezidenta) Bašára Asada za chemický útok".
-
07:43
Syrská vláda opakovaně popřela, že v úterý v Chán Šajchúna použila chemické zbraně.
-
07:58
Britská vláda vyjádřila podporu americkému úderu na leteckou základnu syrského režimu, podle ní je akce "adekvátní odpovědí na barbarský chemický útok" ve městě Chán Šajchún. Smyslem amerického zásahu je odstrašit syrskou vládu od dalších podobných útoků, uvedl mluvčí Downing Street.
-
07:58
Zdroj z francouzské diplomacie řekl agentuře Reuters, že Američané před úderem na základnu na něj Paříž upozornili předem. Spojené státy podle tohoto zdroje od Francie "nic zvláštního nežádaly". Americký ministr zahraničí Rex Tillerson údajně řekl svému francouzskému protějšku Jeanu-Marcu Ayraultovi, že Washington chce své akce se svými spojenci "koordinovat".
-
08:13
Ruský prezident Vladimir Putin označil americký zásah za "agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva pod smyšlenou záminkou", což poškodí rusko-americké vztahy i společný boj proti terorismu.
"Syrská armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní," zdůraznil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov a připomněl, že zničení všech syrských chemických zbraní potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). "Naprosté ignorování faktů o použití chemických zbraní teroristy podle Putinova názoru jen podstatně zhoršuje situaci," dodal.
-
08:27
Írán označil americký úder v Sýrii v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún za "destruktivní a nebezpečný". Zásah Spojených států je porušením mezinárodního práva, citovala státní agentura ISNA mluvčího íránského ministerstva zahraničí Bahráma Ghasemího. "Irán odsuzuje použití chemických zbraní. Zároveň ale soudí, že je nebezpečné, destruktivní a také porušením mezinárodního práva využít (chemické zbraně) jako záminku pro jednostrannou akci," dodal mluvčí. Jednostranné útoky podle něj posilují terorismus v Sýrii a komplikují situaci v této zemi i jinde v oblasti.
-
08:38
Syrská armáda stačila před americkým útokem na syrskou leteckou základnu nedaleko Homsu evakuovat většinu svých letadel. Oznámila to libanonská televize. Podle dřívějších informací exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) americké nálety základnu téměř úplně zničily.
Podle SOHR při amerických náletech zahynuli čtyři vojáci včetně generála. Guvernér Homsu libanonské televizi řekl, že při náletech na základnu zemřelo pět lidí a sedm dalších bylo zraněno. Guvernér útok odsoudil s tím, že základna poskytovala leteckou podporu operacím proti organizaci Islámský stát (IS). Její zničení tak podle něj nyní poslouží zájmům "teroristických skupin".
-
08:39
Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş přivítal americké bombardování letecké základny syrského režimu v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún. Doufá, že operace přispěje k docílení míru. Turecký vicepremiér také řekl, že mezinárodní společenství by mělo syrskou vládu potrestat. Zároveň uvedl, že věří ve zrychlení mírového procesu.
V rozhovoru pro vysílání turecké televizní stanice Fox TV Kurtulmuş prohlásil, že mezinárodní společenství by mělo zaujmout tvrdý postoj vůči "barbarství" syrské vlády. Domnívá se proto, že vláda prezidenta Bašára Asada by měla být mezinárodním společenstvím potrestána.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.