Vydírání
Represe a podplácení. V KLDR úředníci šikanují občany
28.05.2019 13:15
Severokorejští státní úředníci vydírají řadové občany, snažící se uživit své rodiny, a nutí je dávat úplatky, přičemž jim vyhrožují zatčením a stíháním. Oběťmi jsou především Severokorejci, kteří působí v neformálním sektoru ekonomiky. Ve své nejnovější zprávě to uvádí Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.
"Právo na jídlo, zdravotní péči, bydlení, práci, volnost pohybu a svobodu je univerzální a nezadatelné, v Severní Koreji ale závisí primárně na schopnosti jednotlivců podplácet státní úředníky," uvedla v prohlášení vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.
"Hrozby zatčení a stíhání představují pro státní úředníky mocný nástroj vymáhání peněz od obyvatel snažících se přežít," konstatuje se ve zprávě OSN. Úplatkářství je "součástí každodenního života lidí, kteří se potýkají s nedostatkem", zmiňuje zpráva.
OSN tento měsíc sdělila, že naléhavou potravinovou pomoc potřebuje v Severní Koreji až deset milionů lidí, tedy 40 procent populace. Podle Světového programu pro výživu mají Severokorejci v současné době rekordně malé příděly jídla, pouhých 300 gramů na den, a tyto příděly se podle očekávání dále sníží vzhledem k nejhorší úrodě za posledních deset let.
Pchjongjang svaluje vinu za špatnou situaci na sankce, jimiž Rada bezpečnosti OSN trestá KLDR za její raketové a jaderné zbrojní programy. Podle zprávy OSN je ale armáda při rozdělování financí na prvním místě.
"Neustálá koncentrace na jadernou otázku odvádí pozornost od strašlivé situace v oblasti lidských práv, kterou trpí mnoho milionů Severokorejců," podotkla komisařka OSN pro lidská práva Bacheletová.
Představitelé Spojených národů nemají do Severní Koreje přístup, takže nemohou stav lidských práv v zemi nezávisle posoudit. Nová zpráva OSN vychází z 214 rozhovorů s lidmi, kteří uprchli z KLDR, především pak ze severovýchodních provincií Rjanggang a Severní Hamgjong hraničících s Čínou.
"Pokud se řídíte instrukcemi od státu, zemřete hlady," uvedla podle zprávy OSN jedna z žen ze severokorejské provincie Rjanggang, která nyní žije v Jižní Koreji.
"Máte-li peníze, projde vám všechno, i vražda," prohlásil další nejmenovaný severokorejský uprchlík.
Řada Severokorejců podle zprávy dává úplatky v hotovosti či v podobě cigaret, aby se nemusela účastnit státem nařízených prací, za které lidé nedostávají žádnou mzdu. Místo toho si přivydělávají prodejem vlastních produktů na tržištích, což je sice v zemi nelegální, ale čím dál víc tolerované.
OSN ve svých zprávách kritizuje severokorejský komunistický režim opakovaně. Ve zprávě vyšetřovatelů OSN z roku 2014 se uvádí, že zločiny Pchjongjangu jsou srovnatelné s nacismem, apartheidem a zločiny kambodžských Rudých Khmerů. Zpráva upozorňuje na rozsáhlé politické represe v KLDR, včetně poprav a internací v táborech nucených prací s odhadovanými 80 až 120 tisíci politickými vězni. Upozorňuje také na perzekuce na základě náboženství, rasy a pohlaví, zotročování obyvatelstva, systematické mučení vězňů a sexuální násilí páchané na severokorejském obyvatelstvu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.