Rusko dál vozí zbraně Sýrii, pozorovatelé jsou znechucení

Zahraničí
12. 1. 2012 13:51
Na pozorovatelskou misi rezignují někteří členové, že je to fraška.
Na pozorovatelskou misi rezignují někteří členové, že je to fraška.

Rusko dál dodává zbraně a munici režimu syrského prezidenta Bašára Asada, který se ocitl pod mezinárodním tlakem kvůli represím vůči oponentům. Ze své mise jsou zatím znechuceni další pozorovatelé Ligy arabských států a někteří odcházejí. V Homsu zemřel francouzský novinář.

Přístavní úřady kyperského Limassolu v úterý zkontrolovaly nákladní loď MV Chariot plující pod vlajkou karibského státu Svatý Vincenc z Petrohradu do Sýrie s nákladem zbraní a munice.

Přístav v Limassolu.Loď vypravilo 9. prosince petrohradské rejdařství Westberg Ltd., do Limassolu se uchýlila před nepříznivým počasím. Úřady prý prověřovaly, zda nebezpečný náklad nespadá pod dubnové rozhodnutí Evropské komise o omezení dodávek zbraní použitelných k potlačení opozičních demonstrací v Sýrii, ale pak plavidlu umožnily doplnit palivo a odplout. Rozhodnutí EK se zřejmě nevztahuje na plavidla třetích zemí, která během plavby do Sýrie zavítají do unijních přístavů.

Podle kyperského ministra financí Kikise Kazamiase Kypr lodi umožnil odplout až po dohodě, že náklad nebude vyložen v Sýrii. Posádka prý souhlasila se změnou destinace a podle kyperských zdrojů prý míří "k Turecku", což ale Ankara nepotvrdila.

Západní divadlo?

Rejdařství Westberg potvrdilo, že přepravovaný náklad patří ruské státní agentuře pro export zbraní Rosoboronexport, ale podrobností se zdrželo, podobně jako Rosoboronexport. Jeho zástupce jen potvrdil, že vojenská spolupráce se Sýrií na základě rozhodnutí ruských úřadů pokračuje a že na Sýrii se nevztahují sankce OSN. Podle nejmenovaného zdroje z jedné zbrojovky MV Chariot přepravoval munici pro pozemní vojska. Ale vzhledem k tomu, že Turecko loni v říjnu zakázalo plavby lodí se zbraněmi pro Sýrii přes své úžiny, bylo nutné dodávku uskutečnit oklikou.

Prezident Asad má zřejmě stále dost zastánců.Podle vojenského experta Konstantina Makijenka prý skandál s lodí nejspíše zosnovaly západní země, které se snaží Moskvu dotlačit k tomu, aby přestala blokovat uvalení sankcí Rady bezpečnosti OSN na Sýrii, včetně zákazu dodávek zbraní.

Sám Kypr nemá se zabavováním munice pro Sýrii dobré zkušenosti. V roce 2009 americké námořnictvo zadrželo kyperskou loď přepravující výbušniny z Íránu do Sýrie; zkonfiskovaný náklad byl vyložen na Kypru, kde loni v červenci explodoval. Výbuch zabil 13 lidí, včetně velitele kyperského vojenského námořnictva, a těžce poškodil hlavní elektrárnu země. Incident tehdy stál křeslo ministry obrany a zahraničí, prezident Dimitris Christofias tlak ustál, byť mu zodpovědnost připisovali nezávislí vyšetřovatelé.

Rezignace pozorovatelů

Ve zprávě předložené v úterý večer Radě bezpečnosti OSN se konstatuje, že Damašek po přijetí arabských pozorovatelů zabíjení civilistů ještě znásobil. Podle stálé zástupkyně USA při OSN Susan Riceové od příjezdu pozorovatelů přišlo o život 400 lidí, což znamená, že každý den umírá 40 syrských civilistů.

Ze Sýrie už zatím odjelo několik pozorovatelů, které tam v prosinci vyslala Liga arabských států, a další se chystají učinit totéž. Vyprovokoval je k tomu alžírský kolega, který misi opustil tento týden jako první a prohlásil o ní, že je to fraška. Někteří prý zůstávají v Sýrii proti svému přesvědčení, ale kvůli přání svých vlád. Málik prohlásil, že ze Sýrie už odjel jeden marocký právní znalec, charitativní pracovník z Džibuti a jeden Egypťan.

Názory členských LAS států na situaci v Sýrii se liší, Katar Damašek ostře kritizuje, Alžírsko naopak kroky Damašku brání.

Gilles Jacquier zemřel v Homsu po zásahu granátu.V pondělí bylo napadeno vozidlo s pozorovateli a 11 jich bylo zraněno. Ve středu zase při granátovém útoku zahynul v Homsu francouzský novinář. Syrské úřady vůbec poprvé pustily do země větší počet západních novinářů a povolily jim s doprovodem navštívit jednu z nejneklidnějších oblastí. V jedné skupině žurnalistů byli zástupci televizí CNN, BBC, CBS a agentury AFP, ve druhé, v níž byl i Gilles Jacquier z televize France 2, pak byli novináři z Belgie, Švýcarska, Libanonu, Nizozemska a také ze Sýrie.

Chtěli navštívit místní nemocnice i přes upozornění, že se na místě většinou bojuje. Boje opravdu po 15. hodině začaly a při zásahu prvního granátu byli zasaženi Asadovi lidé a osm jich bylo zabito. Novináři se k místu seběhli ve chvíli, kdy tam byl vypálen další granát, a Jacquier byl na místě mrtev. Takto incident ve francouzském tisku popsal syrský novinář, který pracuje pro BBC.

Autor: Reuters, - red -, ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia , wikimedia commons/hg32,

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ