Saudská Arábie zahájila vojenskou operaci v Jemenu

Zahraničí
26. 3. 2015 06:22
Jemenské jednotky loajální k prezidentovi Abdaru Rabbú Mansúr Hádímu, který v úterý požádal Radu bezpečnosti OSN o okamžitou vojenskou pomoc.
Jemenské jednotky loajální k prezidentovi Abdaru Rabbú Mansúr Hádímu, který v úterý požádal Radu bezpečnosti OSN o okamžitou vojenskou pomoc.

Saúdská Arábie a její spojenci z regionu zahájili v noci na dnešek vojenskou operaci proti šíitským povstalcům v Jemenu. Letecké údery saúdských letadel si podle světových agentur vyžádaly oběti z řad civilistů; v metropoli Saná zahynulo při jednom z útoků 13 lidí, včetně žen a dětí. Jednotkám loajálním prezidentu Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu se zatím podařilo dobýt mezinárodní letiště v Adenu na jihu země, které bylo dosud v rukou rebelů.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf operaci odsoudil s tím, že podle něj povede jen k dalšímu krveprolití. "Útoky pod vedením Saúdské Arábie by měly okamžitě přestat. Porušují suverenitu Jemenu. Uděláme vše pro to, abychom situaci v Jemenu dostali pod kontrolu," řekl Zaríf agentuře ISNA.

Bojovníci věrní uprchlému prezidentovi Hádímu.Šitský Írán podle některých západních i jemenských pozorovatelů poskytuje rebelům peníze a výcvik, a chce tak dostat Jemen pod svou kontrolu. Teherán to ale popírá.

Vzdušné bombardování se uskutečnilo v noci v oblasti Saná. Údery vedli spojenci například proti raketové základně kontrolované povstalci. Podle televize Al-Arabíja chystají spojenci i pozemní operaci. Saúdská Arábie až do odvolání pozastavila civilní provoz na letištích na jihu země, kde sousedí s Jemenem.

Spojené státy poskytují Rijádů v tažení v Jemenu logistickou podporu a výzvědné informace. Zemi mají velmi dobře zmapovanou i proto, že nad ní operují americké drony, které opakovaně útočily na pozemní cíle  spojované s terorismem. 

Rijád vyslal do akce 150 tisíc vojáků a 100 bojových letounů, uvedla Al-Arabíja; Rijád to ale nepotvrdil. Účelem operace, za kterou stojí koalice deseti států, je podle saúdského velvyslance v USA "ochraňovat a hájit legitimní vládu". Kromě Saúdské Arábie se akce účastní ještě Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn, Katar, Súdán a Maroko.

Egyptský ministr zahraničí krátce po zahájení úderů uvedl, že jeho země poskytuje politickou a vojenskou podporu. Pákistán, jenž je strategickým spojencem Saúdské Arábie, nyní podle ministerstva zahraničí zvažuje žádost Rijádu o poskytnutí vojáků.

Foto z demonstrace proti hnutí Húsíů.Saúdská Arábie akci před jejím zahájením konzultovala se Spojenými státy a věděl o ní i prezident Barack Obama. Mluvčí Bílého domu uvedl, že USA poskytují logistickou a zpravodajskou podporu. Přímo se však Washington do akce nezapojí.

Prezident Hádí v úterý v souvislosti s vyostřující se situací v zemi požádal Radu bezpečnosti OSN o okamžitou vojenskou pomoc. Hlava státu našla v únoru útočiště v Adenu poté, co rebelové ovládli Saná a krátce prezidenta drželi v domácím vězení. Právě obavy z možného útoku povstalců na Aden, kvůli nimž se prezident ve středu ukryl na neznámém místě, byly jedním z důvodů pro rychlé zahájení akce.

Ta je podle saúdského ambasadora v USA odpovědí na Hádího žádost a je v souladu s pravidly OSN a Ligy arabských států.

Panují obavy, že Saúdská Arábie by mohla být zatažena do jemenského konfliktu, který se v současnosti prudce zhoršuje, neboť kromě postupujících rebelů bojují proti zbytkům vojska věrného Hádímu jednotky loajální bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi.

Saúdská Arábie sdílí s Jemenem hranici dlouhou 1800 kilometrů, která není dostatečně střežena.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ