Šéf thajské armády vyzval k <span>rozpuštění parlamentu</span>

Zahraničí
26. 11. 2008 12:49
Generál Anupong Paočinda (vlevo) a premiér Somčaj Vongsavat.
Generál Anupong Paočinda (vlevo) a premiér Somčaj Vongsavat.

Generál Anupong Paočinda.Vojenský převrat to není. Šéf thajské armády Anupong Paočinda dnes na tiskové konferenci pouze vyzval vládu k rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb. Zároveň nařídil protestujícím, aby se stáhli z mezinárodního letiště v Bangkoku, které od úterka okupují. Zdůraznil ale, že převzetí moci armádou "nic neřeší".

Thajský premiér Somčaj Vongsavat výzvu armády odmítá, prohlásil premiérův mluvčí Nattavut Sajkuar. "Premiér mnohokrát řekl, že neodstoupí ani nerozpustí parlament, protože byl demokraticky zvolen," řekl mluvčí. Podřídit se požadavku armády na ukončení blokády letiště nehodlá ani opozice, uvedla agentura AP s odvoláním na jednoho z opozičních vůdců.

Návrh vládě na rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb podle Paočindy vzešel z dnešní schůzky nejvyšších vládních představitelů, akademiků, ekonomů a bezpečnostních činitelů. "Nevyvíjíme na vládu nátlak," řekl Paočinda. "Ale vláda by měla dát veřejnosti šanci rozhodnout v nových volbách," dodal.

Čekání na letadlo... V Thajsku se může protáhnout.Premiér Somčaj Vongsavat má dnes naplánovánu audienci u thajského krále Pchúmipchona Adundéta. Nepředpokládá se, že by jeho vláda přijala jakékoli rozhodnutí před Vongsavatovým slyšením u krále.

Zdroje z provládních protestních skupin nicméně uvádějí, že pokud Vongsavat odstoupí, budou to považovat za vojenský převrat a okamžitě zahájí demonstrace proti armádě. "Bude docela určitě válka," řekl agentuře Reuters vysoký představitel Demokratické aliance proti diktatuře (DAAD), který si nepřál být jmenován.

Přístupové cesty a prostory mezinárodního letiště Suvarnabhumi obsadili v úterý přívrženci opozičního neparlamentního Lidového spojenectví pro demokracii (PAD), které si chce vystupňováním půl roku trvajících protestů vynutit odstoupení vlády premiéra Somčaje Vongsavata.

PAD usiluje o odstoupení vlády od letošního května. Jejím terčem byl nejprve premiér Protivládní demonstranti blokující mezinárodní letiště v Bangkoku.Samak Suntcharavedž, kterého opozice vinila, že je jen loutkou, za jejíž nitky tahá sesazený premiér Tchaksin Šinavatra obviněný z korupce. Suntcharavedž musel v září úřad opustit kvůli střetu zájmů a na jeho místo nastoupil Vongsavat. Tím se ale situace v očích opozice nijak nevylepšila, protože Vongsavat je Šinavatrovým švagrem.

Armáda dosud do protestů ve větší míře nezasahovala a Paočinda opakovaně vyloučil možnost vojenského převratu v zemi. Vojenským převratem byl sesazen v roce 2006 Tchaksin Šinavatra.

Foto: AP, Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ