Šéfka Hyundai jednala s Kim Čong-ilem
16.08.2009 20:20
Severokorejský vůdce Kim Čong-il se překvapivě setkal s předsedkyní jihokorejské společnosti Hyundai Group Hjon Čong-un, která tento týden v KLDR vyjednávala o propuštění svého zaměstnance.
Neočekávané setkání by mohlo zlepšit vzájemné vztahy zejména v hospodářské oblasti, domnívají se analytici.
Hjon Čong-un se v pondělí vydala do Severní Koreje vyjednávat o propuštění svého zaměstnance, který byl v KLDR zadržován několik měsíců za údajné pomlouvání komunistického režimu. Muž, který pracoval v průmyslovém komplexu společnosti Hyundai v severokorejském Kesongu, byl skutečně tento týden propuštěn.
ČTĚTE TAKÉ: Severní Korea pustila dalšího vězně, dělníka z Jihu
KLDR znovu hrozí: Zničíme vás jadernými zbraněmi
Podle severokorejské tiskové agentury KCNA měl severokorejský vůdce s šéfkou jihokorejského průmyslového gigantu "srdečný rozhovor". Podrobnosti o jeho obsahu však nesdělila.
Zpráva o setkání Kima s Hjon přišla poté, co Pchjongjang ostře kritizoval svého jižního souseda a Spojené státy za společné vojenské cvičení, které začne v pondělí. Dokonce pohrozil, že obě země zničí jadernými zbraněmi, pokud ji budou ohrožovat. "Pokud by imperialisté z USA a skupina I Mjong-baka ohrozily KLDR jadernými zbraněmi, odpoví proti nim jadernými zbraněmi," řekl jeden z vojenských činitelů.
Spojené státy se v posledních měsících snaží zpřísnit sankce vlastní i OSN proti severokorejskému režimu v reakci na druhou jadernou zkoušku a několik testů raket, které KLDR provedla v květnu.
Začátkem srpna však komunistický režim překvapivě vyhověl žádosti bývalého prezidenta USA Billa Clintona a propustil během jeho ojedinělé návštěvy Pchjongjangu dvě americké novinářky odsouzené na 12 let do vězení za ilegální vstup do země.
Obě země Korejského poloostrova mají na své společné hranici rozmístěny stovky tisíc vyzbrojených vojáků. V jižní části poloostrova je dále zhruba 28 500 amerických vojáků, kteří zde zůstávají i po ukončení korejské války v roce 1953. Ta totiž skončila pouze uzavřením příměří, nikoliv mírovou smlouvou. Obě Koreje tak formálně zůstávají ve válečném stavu.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.