Severní Korea hrozí Jižní Koreji vojenskou akcí
27.05.2009 06:23 Aktualizováno 27.05. 10:46
Severní Korea se už necítí být vázána dohodou o příměří z roku 1953 a hrozí Jižní Koreji vojenskou akcí. Kromě toho už nezaručuje bezpečnost lodí u svého západního pobřeží.
V noci na středu Severní Korea znovu provedla zkušební odpálení rakety krátkého doletu. Oznámila to jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj.
Podle něj KLDR odpálila raketu do Žlutého moře. "Zpravodajské služby situaci podrobně sledují," řekl vládní zdroj
ČTĚTE TAKÉ: KLDR odpálila další dvě rakety. Přes protesty OSN
Clintonová: Severní Koreji neustoupíme
OSN odsoudila severokorejský raketový test
Od pondělka, kdy Pchjongjang provedl svůj druhý jaderný test, už tedy KLDR odpálila zkušebně šest raket krátkého doletu - tři v pondělí, dvě v úterý a jednu v noci na středu.
Zároveň záběry z amerických špionážních družic ukazují známky toho, že Severní Korea obnovila provoz ve svém jaderném komplexu v Jongbjonu. S odvoláním na nejmenovaný jihokorejský vládní zdroj dnes jihokorejský list Čoson Ilbo informoval, že americké družice odhalily páru stoupající ze zařízení na extrahování plutonia z vyhořelého jaderného paliva v jaderném komplexu v Jongbjonu.
Tato aktivita Severní Koreje vyvolala velké znepokojení a kritiku na mezinárodní scéně.
O reakci na ni jedná Rada bezpečnosti OSN, která připravuje rezoluci, jež by měla sankcionovat Pchjongjang za nové jaderné a balistické zkoušky.
Vojenskými aktivitami KLDR se nejvíc cítí ohrožena Jižní Korea. Korejská válka skončila v roce 1953 pouze příměřím. Hranici ve Žlutém moři pak vytyčila OSN a námořní incidenty v této oblasti jsou časté.
KLDR: Akce proti plavidlům jsou vyhlášením války
Soul v úterý oznámil, že se přidá k iniciativě Spojených států a bude zastavovat ty lodě, u nichž bude mít podezření, že přepravují zbraně hromadného ničení. To dnes Severní Korea označila za vyhlášení války.
"Jakákoliv nepřátelská akce proti našim pokojným plavidlům, včetně prohledávání a zabavení, bude považována za neodpustitelný zásah do naší svrchovanosti a my na něj okamžitě odpovíme silným vojenským úderem," řekl mluvčí severokorejské armády.
Přistoupení k iniciativě bylo podle jihokorejského ministra zahraničí „přirozenou povinností", řekl médiím. „Pomáhá v kontrole severokorejského vývoje nebezpečných materiálů," dodal.
Rusko na pozoru, USA zvažují možnosti
Washington volá po rychlé a jednotné odpovědi mezinárodního společenství, která by Severní Koreji jasně ukázala, že její činy mají své důsledky. Mluvčí ministerstva zahraničí Ian Kelly řekl, že možnost obnovení šestistranných rozhovorů tu stále je. „Spojené státy zvažují celou škálu možností," řekl.
Rusko v reakci na severokorejský jaderný test přijalo preventivní opatření, například posílení radiolokační kontroly, které se týkají vojenské struktury i civilní obrany. "Vyhrocení situace v regionu v důsledku posledních rozhodnutí a kroků Pchjongjangu se může projevit na bezpečnosti obyvatelstva ruských oblastí na Dálném východě. Proto je nezbytné přijmout odpovídající preventivní opatření," uvedl nejmenovaný činitel ruských bezpečnostních služeb.
"Situace je alarmující, napjatá," řekl nejmenovaný zdroj z ruské diplomacie. "Vycházíme z toho, že se odehrává nebezpečné balancování na hraně, ale 'válka nervů' nepřejde v 'horkou válku'. Nutná je zdrženlivost," zdůraznil diplomat.
Varoval, že Severokorejci tradičně na tvrdou reakci reagují ještě ostřeji. Proto by takový postup byl nyní sotva produktivní a události by se mohly vymknout kontrole.
Severní Korea v únoru 2007 souhlasila, že ukončí svůj jaderný program výměnou za humanitární pomoc a diplomatické ústupky. Jednání skončila, když Sever obvinil Spojené státy, Jižní Koreu, Japonsko, Čínu a Rusko z nedodržování dohod.
Téměř šedesát let čekání na mír: KLDR a Jižní Korea
|
srpen 1945 - Sovětská armáda obsadila severní část Korejského poloostrova k 38. rovnoběžce (demarkační linii určila konference v Postupimi). V září obsadily americké jednotky jih poloostrova. 1946 - Na severu ustanovena prozatímní vláda pod vedením Kim Ir-sena; v zemi začala výstavba socialismu pod dohledem SSSR. 15. srpna 1948 - Na jihu byla po květnových volbách uspořádaných pod dohledem OSN vyhlášena Korejská republika. 25. června 1950 - Vpádem severokorejských vojsk do Jižní Koreje začala korejská válka. 27. června 1953 - Dohoda o příměří ukončila korejskou válku; podél 38. rovnoběžky vzniklo demilitarizované pásmo; mírová dohoda nebyla nikdy uzavřena. září 1971 - V Pchanmundžomu zahájeny předběžné rozhovory mezi zástupci Červeného kříže obou zemí o problému rodin rozdělených válkou. Jsou to první oficiální kontakty mezi korejskými státy. 9. listopadu 1987 - Dva agenti KLDR vyhodili do povětří jihokorejské letadlo. Zahynulo všech 115 lidí na palubě. 4.-7. září 1990 - Prvního setkání na nejvyšší úrovni od rozdělení země se v Soulu zúčastnili premiéři Korejské republiky a KLDR Kang Jong-hun a Jon Hjong-muk; bez konkrétních výsledků. září 1991 - Oba státy byly přijaty do OSN. 13. prosince 1991 - Premiéři obou zemí v Soulu podepsali dohodu o usmíření, neútočení, vzájemné výměně a spolupráci. 31. prosince 1991 - Jižní Korea a KLDR parafovaly smlouvu o vyhlášení Korejského poloostrova pásmem bez jaderných zbraní. prosinec 1997 - V Ženevě se konalo první kolo konference KLDR a Jižní Koreje za účasti ČLR a USA o míru na poloostrově. Začalo jednání o nahrazení příměří mírovou smlouvou. 13. až 15. června 2000 - První summit korejských států; Kim Te-džung a Kim Čong-il v Pchjongjangu podepsali mimo jiné komuniké o usmíření a případném znovusjednocení a o ekonomické výměně. 12. května 2003 - KLDR oznámila, že ruší dohodu, na jejímž základě měl být Korejský poloostrov bezjadernou zónou. 10. února 2005 - Severní Korea poprvé oficiálně přiznala, že vlastní jaderné zbraně. 2.-4. října 2007 - Na druhém mezikorejském summitu prezidenti Kim Čong-il a Ro Mu-hjon mimo jiné obnovili slib o neútočení. 25. února 2008 - Prezidentem Jižní Koreje se stal I Mjong-bak, který posléze přerušil volný tok pomoci pro KLDR. Pomoc podmínil pokrokem KLDR při ukončování jeho jaderného programu. 1. prosince 2008 - KLDR uzavřela pozemní hranici s Jižní Koreou; zcela ji otevřela až 17. března 2009. 30. ledna 2009 - Severní Korea oznámila, že odvolává všechny politické a vojenské smlouvy, které kdy uzavřela s Jižní Koreou. 21. dubna 2009 - Jihokorejská ekonomická delegace přijela do KLDR k prvním rozhovorům na vládní úrovni po více než roce. 15. května 2009 - KLDR označila za neplatné všechny dohody s Jižní Koreou o společné průmyslové zóně Kesong. 27. května 2009 - Severní Korea oznámila, že se už necítí vázána dohodou o příměří z roku 1953. |
Foto: Reuters, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.