Harašení zbraněmi mezi „bratry" na Korejském poloostrově dosáhlo dalšího stupně eskalace. Zatímco jih demonstruje svou vojenskou sílu ve Žlutém moři, severokorejská armáda vypověděla bezpečnostní dohody o předcházení ozbrojeným konfliktům mezi oběma státy.
Oznámení KLDR přišlo v den, kdy jihokorejské námořnictvo uskutečnilo velké vojenské cvičení zaměřené především na likvidaci nepřátelských ponorek. Nejnovější krize na Korejském poloostrově je důsledkem březnového potopení jihokorejského válečného plavidla, za něž podle mezinárodní vyšetřovací komise nese vinu severokorejské torpédo.
„Rozhodli jsme se zcela zrušit vojenské záruky související s projekty spolupráce na hranicích mezi Severem a Jihem. Rovněž rušíme dohody zacílené na předcházení konfrontacím ve vodách u západního pobřeží poloostrova a odstřihujeme horké námořní linky," citovala severokorejská tisková agentura KCNA vyjádření severokorejské armády.
ČTĚTE TAKÉ: Soul Severní Koreu potrestá ostřejší izolací
KLDR potopila jihokorejskou loď, potvrdilo vyšetřování
Severokorejské ozbrojené složky ve zprávě předané jihokorejským silám rovněž pohrozily okamžitým útokem, pokud nějaké jihokorejské plavidlo překročí společnou námořní hranici ve Žlutém moři. To se ale do této chvíle nestalo, neboť Jihokorejci manévrují od této linie dostatečně daleko
Desítka jihokorejských válečných lodí, včetně jednoho torpédoborce o výtlaku tři tisíce tun, při dnešním jednodenním cvičení u západních břehů Jižní Koreje testovala dělostřeleckou palbu i bomby namířené proti ponorkám. Lze předpokládat, že cvičení, které bylo podle médií soustředěno na lepší odhalování průniků severokorejských ponorek, Pchjongjang dále rozhořčí.
V červenci Soul navíc plánuje dvojí rozsáhlé společné manévry s americkou armádou u svých západních břehů, které by podle vrchního velení jihokorejské armády měly KLDR odradit od dalších projevů agrese.
V Soulu dnes asi 10 tisíc demonstrantů vyzývalo jihokorejské úřady k odvetě za potopení válečné lodi. Účastníci protestní akce rovněž žádali smrt severokorejského vůdce Kim Čong-ila a pálili vlajky KLDR.
Jižní Korea přijala tento týden v reakci na útok na svou loď sérii odvetných diplomatických a obchodních protiopatření, která zahrnují zastavení obchodní výměny s KLDR či zahájení rozhlasového vysílání namířeného proti severokorejskému komunistickému režimu z tlampačů na společné hranici. Soul také prohlásil, že záležitost hodlá řešit na půdě Rady bezpečnosti OSN.
KLDR, která popírá svou účast na incidentu, při němž zahynulo 46 jihokorejských námořníků, hrozí v případě uvalení nových sankcí "totální válkou" a oznámila přerušení veškerých vztahů se svým jižním sousedem až do odchodu prezidenta I Mjong-baka z funkce počátkem roku 2013.
Analytici nepředpokládají, že by současná situace přerostla ve skutečnou válku mezi oběma Korejemi, ale varují před dalšími možnými potyčkami, především v oblasti sporné námořní hranice u západního pobřeží. Situací se bude zabývat i víkendový summit Jižní Koreje, Japonska a Číny, která je nejbližším spojencem KLDR a má na ni největší vliv.
Foto: Graphic News a ČTK/AP