Severokorejci uzavřeli hranici s Jihem
01.12.2008 08:45
Severní Korea dnes naplnila svou hrozbu a uzavřela hranici s Jižní Koreou. Podle informací tiskových agentur oznámila zároveň podstatné omezení vstupu jihokorejských zaměstnanců do společné průmyslové enklávy Kesong na severokorejském území.
Tento krok přichází jen týden před plánovaným jednáním KLDR s pěti státy o dohodě týkající se problematického severokorejského jaderného programu. Na jejím základě má KLDR rozebrat svá jaderná zařízení a umožnit v nich inspekce výměnou za rozsáhlou ekonomickou a energetickou pomoc. Při plnění podmínek dohody ale Pchjongjang značně lavíruje.
Jihokorejští oficiální činitelé minulý týden uvedli, že dosáhli s KLDR dohody, na jejímž základě bude moci v Kesongu nadále pracovat více než 1600 z dosavadních téměř 4200 Jihokorejců. Ale v neděli večer KLDR oznámila, že tento počet ještě seškrtá a umožní vstup do Kesongu jen 880 jihokorejským zaměstnancům, uvedlo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.
"Omezující opatření na hranici budou bránit výrobě a sníží důvěru trhu," řekl na tiskové konferenci mluvčí ministerstva Kim Ho-njon. "Tato opatření porušují předchozí mezikorejské dohody. Nemohou být ospravedlněna a měla by být zrušena," dodal.
Minulý pátek přestal jezdit symbolický nákladní vlak přes mohutně opevněnou mezikorejskou hranici a skončily také turistické zájezdy do Kesongu.
V této průmyslové enklávě funguje téměř 90 továren, které zaměstnávají zhruba 33.000 Severokorejců. Kesong leží asi 70 kilometrů severozápadně od Soulu a vyrábí se tu takové zboží, jako hodinky, boty či kuchyňské vybavení. Severokorejskému vedení odtud plynou stovky milionů dolarů.
Analytici míní, že KLDR nezajde tak daleko, aby Kesong uzavřela, protože by tím ještě víc poškodila už tak pošramocenou severokorejskou pověst coby spolehlivého obchodního partnera.
Vztahy mezi Pchjongjangem a Soulem se vyhrotily poté, co byl v únoru zvolen prezidentem Jižní Koreje konzervativní I Mjong-bak. Ten nastolil vůči severnímu sousedovi tvrdší kurz, odmítl pokračovat ve štědré pomoci určené KLDR a podmínil ji pokrokem při ukončování severokorejského jaderného programu a v oblasti lidských práv. Od té doby je dialog obou korejských států na vládní úrovni přerušen.
Foto: Reuters, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.