Na severokorejském diktátorovi Kim Čong-unovi záleží, zda dvaadevadesátiletý soulský prodavač na penzi Kang Nung-hwan poprvé v životě uvidí vlastního syna. Kang je nejstarší ze stovky Jihokorejců, kteří v loterii "vyhráli" možnost setkat se s příbuznými, jež od nich před téměř 61 lety oddělila válka. Zpečetila totiž rozdělení Korejského poloostrova na dvě Koreje, jednu v jižní a jednu v severní části. Pokud KLDR dodrží slovo, začnou tato setkání 20. února, napsala na svých internetových stránkách agentura Bloomberg.
"Neumím si představit, co lepšího by mě mohlo v životě potkat," říká Kang s pohledem upřeným na košík dárků - vitaminů, ponožek, spodního prádla, zubní pasty a medicíny proti kašli - pro jeho dvaašedesátiletého syna.
Že jeho manželka, která zůstala v Severní Koreji, byla tehdy těhotná, se dozvěděl, až když v loni roce požádal o zařazení do programu setkávání rodin, aby se mohl vidět se sestrou - která však mezitím zemřela...
Tato setkání jsou nejvýznamnějším krokem ve vylepšení vzájemných vztahů rok poté, co Kim Čong-un hrozil Soulu jaderným úderem. KLDR běžně tato setkání používá jako páku k vyjednávání.
Kim Čong-un se pokouší spojit budoucí setkání s oživením turistického střediska, které jeho zbídačené zemi vydělávalo stovky milionů dolarů. Proto jsou podle odborníků setkání rodin stejně tak politickou jako humanitární záležitostí.
Oficiální činitelé obou korejských států se dnes sešli k prvním rozhovorům na vysoké úrovni za posledních šest let, aby projednali neupřesněnou řadu otázek. Jihokorejští představitelé neuvedli, zda budou delegace jednat také o budoucnosti turistického projektu na hoře Kumkang.
Setkání rozdělených rodin se má konat právě na této malebné hoře. Až se sem nahrnou stovky lidí, nakrátko znovu vdechnou život turistickému středisku, které navštívily téměř dva miliony Jihokorejců. Zájezdy ale byly zastaveny v roce 2008, kdy severokorejský voják zastřelil jednoho z hostů.
Kim Čong-un vyzval k rozhovorům o budoucnosti hory Kumkang letos 24. ledna, tedy v den, kdy rovněž nabídl obnovení schůzek rodin.
Projekt hory Kumkang je dílem zakladatele firmy Hyundai Group Čong Ju-junga, uprchlíka z KLDR, který strávil většinu své kariéry snahou o usmíření obou zemí. Vytvořil Hyundai Asan Corp., aby posílil spolupráci se Severní Koreou, a původně souhlasil, že zaplatí Pchjongjangu téměř miliardu dolarů na vznik střediska Kumkang. Firma zatím vyplatila zhruba polovinu této sumy - kromě 210 milionů dolarů vlastní investice do vybudování letoviska.
Kim Čong-un si už na plánovaných setkáních přihřál jinou politickou polévku, když žádal, aby USA a Jižní Korea zrušily každoroční společné vojenské cvičení, které má začít 24. února. A předchozí kolo setkání plánované na září loňského roku zrušil jen několik dní před začátkem, když obvinil jih, že "klade překážky usmíření".
Stárnoucí žadatelé o setkání s příbuznými se tak mohou ocitnout v pasti politiky obou zemí, které technicky zůstávají ve válečném stavu. Korejci mají zakázáno komunikovat s příbuznými na opačné straně hranice, a tak žadatelé vědí, že tato návštěva může být patrně jejich jedinou šancí na kontakt s blízkými.
"Tihle lidé už nemohou čekat, většinou jsou slabí a staří. V srdcích mají smutek z 60 let stýskání," prohlásila koncem ledna jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje. Od roku 1988 požádalo o setkání téměř 130 tisíc Jihokorejců. Zhruba 57 tisíc jich mezitím zemřelo a více než polovině zbylých je přes 80 let, uvedlo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.
Osmdesátiletá Ju Son-pi byla vybrána v dvoukolové loterii, aby se mohla setkat se sestrou a bratrem. Ju měla v losování větší šanci na úspěch, protože přednost mají lidé, kteří žádají o kontakt s přímými příbuznými, před těmi, kdo chtějí vidět například své bratrance nebo neteře a sestřenice.
Při návštěvě činitele Červeného kříže, který jí přišel vysvětlit podrobnosti setkání, se rozplakala, když uslyšela jméno svého rodného města v KLDR. "Nevím, jestli své příbuzné vůbec poznám," řekla s brožurkou s pokyny pro šestidenní setkání v rukou...
Na místě se rodiny zúčastní několika společných schůzek a dostanou také čas samy pro sebe. Odjezd pak obvykle provází pláč vzlykajících stařenek a stařečků natahujících se k oknům autobusu.
Kang prý ze setkání se svým synem strach nemá. "I kdybych se mohl setkat se svou rodinou jen na jediný den nebo jedinou hodinu, zemřu v pokoji," řekl.