Představitelé moci severokorejského státu - policisté, vězeňští dozorci a státní úředníci - se na ženách běžně a beztrestně dopouštějí sexuálního násilí. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW). Organizace zprávu založila na rozhovorech se šesti desítkami Severokorejek, které z izolované komunistické země utekly. Nechtěný sexuální kontakt a násilí ženy označily "za natolik běžné, že je lidé považují za součást každodenního života".
HRW uznala, že pracovala s příliš úzkým vzorkem. Dotazované ženy nicméně podaly svědectví o sexuálním zneužívání, které je natolik běžné, že mnoho ze zpovídaných žen nerozumělo tomu, že vynucený sex by neměl být každodenním jevem, uvedl jeden z vyšetřovatelů.
"Tento problém vládu neohrožuje," řekl agentuře Reuters výkonný ředitel HRW Kenneth Roth. "A z toho důvodu je obzvlášť děsivé, že vláda nedělá nic, aby sexuálnímu zneužívání ze strany představitelů státní moci zabránila." Roth dále připomíná změny, které s sebou po celém světě přineslo hnutí #MeToo. Severokorejská vláda ovšem podle něj navzdory ekonomickým reformám a vůli zemi modernizovat ve věci sexuálního násilí nečiní nic.
Ženy, s nimiž HRW vedla rozhovory, vypověděly, že sexuálního zneužívání a znásilňování se dopouštějí policisté, dozorci ve vězeních, dokonce i úředníci, kteří dohlížejí na rostoucí soukromý trh - ti prý vymáhají úplatky ve formě sexuálních úsluh.
"Paradoxně je ohroženo mnoho žen, které hrají důležitou roli v uvolňování ekonomiky, o němž (severokorejský vůdce) Kim (Čong-un) tvrdí, že mu na něm záleží," zdůrazňuje Roth.
Zatímco Soul a Washington se pokoušejí se Severní Koreou upevnit diplomatické vztahy, organizace hájící lidská práva a skupiny severokorejských přeběhlíků v Jižní Koreji tvrdí, že se jim nedaří sehnat peníze, musí snižovat počet pracovních míst, omezovat své programy a je na ně vyvíjen tlak, aby Pchjongjang nekritizovaly.
Vyšetřovatelé OSN upozorňují na to, že v Severní Koreji lidé hladoví, jsou vězněni z politických důvodů a popravováni. Vyšetřovatelé jsou toho názoru, že šéfové bezpečnosti, ba možná i Kim by měli stanout před mezinárodním soudem, připomněla agentura Reuters. Z politických důvodů je v KLDR vězněno 80 až 120 tisíc lidí, uvedla minulý rok OSN.