Boje v Sýrii
Smrtící plyn patřil syrským rebelům, tvrdí Rusko. Ti to popřeli
05.04.2017 06:30 Aktualizováno 05.04. 11:41
Šéf syrských povstalců z provincie Idlib odmítl tvrzení Ruska, že toxický plyn v Chán Šajchúnu unikl ze skladu zbraní rebelů. Smrtící plyn, který si podle různých zdrojů zatím vyžádal 72 až 100 obětí, podle šéfa rebelů shodily vládní letouny. Ruské ministerstvo obrany předtím uvedlo, že plyn pocházel z detonace chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla.
"Každý viděl to letadlo, jak bombardovalo oblast plynem," řekl agentuře Reuters Hasan Hadž Alí, šéf Svobodné idlibské armády. Tato povstalecká skupina bojuje proti syrskému režimu po boku Syrské svobodné armády (FSA), podporované Tureckem. Alí dodal, že všichni místní civilisté prý ví, že rebelové v oblasti útoku nemají žádné sklady zbraní ani továrnu na jejich výrobu. Chemické zbraně prý ani nedokážou vyrobit.
Mluvčí ministerstva Igor Konašenkov časně ráno sdělil, že Rusko v úterý zaregistrovalo vládní letecký útok na povstalecký sklad munice a továrnu na výrobu zbraní na východním okraji města Chán Šajchún jižně od města Idlib. Nálet se podle mluvčího odehrál mezi 11.30 a 12.30 místního času.
Mluvčí řekl, že chemické zbraně vyrobené v této továrně byly použity teroristy v Iráku. Konašenkov dodal, že podobný typ chemických zbraní rebelové dříve použili také v syrském městě Halab (Aleppo). Zde prý způsobily podobné následky, jaké se daly pozorovat v Chán Šajchúnu. Rusko prý má z Halabu vzorky a předá je mezinárodním kontrolním orgánům.
Ruské prohlášení přišlo po mezinárodním zděšení nad úterním údajným útokem chemickými zbraněmi na Chán Šajchún. Ten si vyžádal podle svazu syrských záchranných organizací (UOSSM) nejméně nejméně 100 obětí a 400 raněných. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes uvedla, že po útoku zemřelo 72 lidí, včetně 20 dětí a 17 žen. Podle SOHR na město útočila buď syrská armáda, nebo její spojenec Rusko, jejichž letadla na město prý shodila toxický plyn. Rusko i Sýrie takový útok popírají.
V reakci na útok mimořádně zasedne Rada bezpečnosti OSN. Projedná rezoluci, která nasazení chemických zbraní odsuzuje. Návrh rezoluce, předložený Británií, Francií a USA, podle agentury TASS požaduje od Damašku, aby plně spolupracoval s mezinárodními vyšetřovateli, jakož i hrozí sankcemi v případě použití otravných látek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.