Americký spisovatel Dan Brown nepotěšil filipínské hlavní město Manilu, které ve své nejnovější knize Inferno označil za "bránu do pekel". Místní úřady proto hlasitě protestují. Kniha Inferno už se na Filipínách prodává. A čtenáři v ní najdou i scénu, v níž je žena přijíždějící do Manily šokována bídou, děsivými dopravními zácpami, dusivým smogem, zločinností a sexuálním obchodem včetně dětské prostituce.
Starosta Manily Francis Tolentino v otevřeném dopise, který ve čtvrtek Brownovi poslal, vyjádřil politování nad tím, že jakkoli je Inferno fikce, jsou "hluboce rozčarováni nepřesným zobrazením naší milované metropole".
Z Inferna už je necelý týden od vydání bestseller. Příběh odvozený částečně z Dantova eposu znovu přivádí na scénu Roberta Langdona, protagonistu slavné Brownovy knihy Šifra mistra Leonarda a jejího pokračování s názvem Ztracený symbol.
Sama kniha Inferno je literární fikcí, ale Brown na svých internetových stránkách uvádí, že "všechny umělecké, literární, vědecké a historické odkazy v románu jsou skutečné".
Starosta Tolentino ve svém dopise nepopírá, že město, v němž žije 1,65 milionu obyvatel, má problémy.
Nepopírá jeho chudinské čtvrti a nepopírá bídu, ale tvrdí, že Brown zcela pominul pevnou katolickou víru mnoha obyvatel, stejně jako jejich "dobrou povahu a vzájemný soucit". "Ve skutečnosti je to tu brána do nebes," napsal.
Na internetu nicméně někteří Filipínci s Brownovým vylíčením Manily souhlasí. "Vypadá to, že ten, kdo nikdy nebyl v Manile, je Tolentino," napsal jeden z nich.