Spor USA a Ruska ohrožuje vyšetřování útoků v Sýrii

Zahraničí
18. 10. 2017 20:58
Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump.
Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump.

Mezi USA a Ruskem panují neshody v otázce hlasování o prodloužení mandátu pro vyšetřovatele chemických útoků v Sýrii. Rada bezpečnosti OSN musí o mandátu rozhodnout do poloviny listopadu, kdy nynější pověření vyprší. Experti mají ale také v této době zveřejnit zprávu o chemickém útoku, při němž v dubnu zahynulo v syrském Idlibu přes 80 lidí. Zpráva zřejmě z útoku obviní syrský režim, což je pro Rusko jako pro spojence Damašku nepřijatelné.

Rusko podle zdrojů z OSN žádá, aby byla zpráva zveřejněna před hlasováním o mandátu pro tým OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), který se vyšetřováním zabývá. Pokud bude zpráva vinit z útoku Damašek, Rusko nehodlá mandát vyšetřovatelům prodloužit.

USA naopak chtějí, aby se hlasovalo o mandátu dřív, než bude zpráva zveřejněna.

Z předběžné expertní zprávy zveřejněné v létě vyplývá, že v dubnu byl použit mimo veškerou pochybnost nervový plyn sarin. USA po tomto útoku v odvetě vypálily desítky raket na základnu syrského letectva v Chán Šajchúnu, z níž podle nich startovala letadla, která útočila v Idlibu. Rusko letní zprávu označilo za zmanipulovanou, Damašek za nevěrohodnou. USA a jiné západní země s výsledky souhlasily. Mezi oběťmi byly podle původních zpráv tři desítky dětí.

Rada bezpečnosti OSN má hlasovat o obnově jednoročního mandátu vyšetřovatelů. Pro prodloužení je třeba, aby pro něj hlasovalo aspoň devět z 15 členů RB OSN a aby ani jeden z pěti stálých členů - Rusko, USA, Francie, Británie a Čína - nepoužil právo veta.

Michail Uljanov z ruského ministerstva zahraničí řekl, že až podle zprávy Moskva rozhodne, zde je ospravedlnitelné mandát prodloužit. Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová dnes naopak řekla, že by se o mandátu mělo hlasovat před zveřejněním zprávy. V tom jsou zajedno s USA i některé další západní země.

Rusko a Sýrie přiznávají, že na základně Chán Šajchún je sarin, avšak k útoku na Idlib shodně tvrdí, že tam vybuchla bomba na zemi, a ne shozená z letadla.

Expertní skupina vznikla v roce 2015 a loni jí byl mandát prodloužen. Zjistila, že syrský režim ve třech případech při útocích použil chlor a že radikálové z Islámského státu použili yperit.

Sýrie v roce 2013 souhlasila s tím, že se vzdá svého chemického arzenálu, a její vláda opakuje, že zakázané zbraně nepoužívá.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Mikhail Klimentyev

Další čtení

Donald Trump před svými příznivci

Trump je 100 dnů v úřadu. Vychválil se do nebe, brání mír, oživil ekonomiku

Zahraničí
30. 4. 2025

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Při požáru restaurace na severovýchodě Číny zemřelo 22 lidí, příčina je neznámá

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ