Záchranáři v Indonésii se obávají, že počet obětí pondělního zemětřesení a následné přívalové vlny tsunami z dosavadních 343 výrazně stoupne. Pohřešováno je totiž stále dalších 338 lidí, které mohla tsunami spláchnout.
Systém varování před tsunami, který byl instalován po katastrofálním zemětřesení a přívalové vlně z prosince 2004, před měsícem zkolaboval, protože nebyl vhodně udržován.
Záchranáři na postižených ostrovech Mentawai našli silnice i pláže plné mrtvých těl. Pomoc na místo kvůli jeho odlehlosti dorazila s několikadenním zpožděním. Rozsáhlé oblasti jsou stále zaplaveny vodou, která strhala i obydlí. Odborníci nevylučují, že přívalová vlna, jejíž výška byla původně stanovena na tři metry, mohla mít i šest metrů.
Pátrací týmy již ztrácejí naději, že by našly naživu někoho z pohřešovaných. "Záchranáři jsou přesvědčeni, že mnoho těl bylo strženo do moře," upozornil šéf střediska pro likvidaci katastrof v provincii Západní Sumatra Harmensyah.
Desítky tisíc přišly o střechu
Ve vesnici Sikakap na ostrově Pagai Utara se do provizorní nemocnice dostavilo přes sto lidí, kteří čekají na ošetření zranění - k nim patří i zlomeniny a řezné rány. K dosavadní bilanci tsunami patří dvě desítky vesnic srovnaných se zemí a desetitisíce lidí bez střechy nad hlavou.
Asi 1300 kilometrů na východ na ostrově Jáva se Indonésané zároveň vypořádávají s následky erupce sopky Merapi, která si vyžádala několik desítek lidských životů. Tamní pozůstalí dnes uložili 33 obětí do hromadného hrobu, dalších 17 lidí zůstává hospitalizováno, většinou s vážnými popáleninami.
Sopka Merapi se pomalu uklidňuje, ale nebezpečí nových erupcí je stále vysoké. Návrat desetitisíců obyvatel do domovů na svazích vulkánu se tudíž odkládá.