Vůdce pákistánské strany Hnutí za spravedlnost (PTI) Imran Chán vyhrál středeční parlamentní volby, ale k sestavení vlády bude muset hledat koaličního partnera. Podle agentury AP to v Islámábádu oznámila volební komise. Výsledky voleb nicméně kalí obvinění z manipulací, ovlivňování a podvodů; pozorovatelé Evropské unie uvedli, že volby rozhodně neprobíhaly v duchu férového zápasu, napsala agentura Reuters.
Kriketová hvězda se prohlásila vítězem ještě před sečtením všech hlasů. Dosavadní vládní strana Pákistánská muslimská liga (PML-N) sice už ve středu odmítla uznat výsledky s tím, že hlasování bylo zmanipulované, ale její vůdci zřejmě již akceptovali skutečnost, že se Chán stane premiérem.
"Navzdory všem výhradám se posadíme do opozičních lavic," prohlásil Hamzá Šaríf, synovec bývalého premiéra Naváze Šarífa, který byl odsouzen k trestu deseti let vězení za korupci; všechna obvinění ovšem popírá. "PML-N bude hrát roli silné opozice," dodal Šabház Šaríf, bratr Naváze Šarífa a současný předseda PML-N.
Ve volbách získala podle volební komise PTI 109 míst, muslimská liga 63 míst a třetí Pákistánská lidová strana (PPP) 39. O dvaceti poslaneckých mandátech podle agentury AP dosud nebylo rozhodnuto. To znamená, že by Chán neměl mít problém sestavit vládu s hrstkou malých koaličních partnerů.
Podle volební pozorovatelské mise EU provázel volební týden "nedostatek rovnosti", kvůli němuž neměly všechny strany rovné podmínky a příležitosti.
Sčítání postupovalo podstatně pomaleji, než se očekávalo. Chán v projevu po volbách prohlásil, že bude usilovat o "vzájemně výhodné" vztahy se Spojenými státy, mír v Afghánistánu a o rozhovory s Indií o otázce sporného Kašmíru. Slíbil také, že nechá prověřit všechny stížnosti na volební machinace.
Už před volbami mnozí poukazovali na to, že ve prospěch Chána a jeho PTI tahá v pozadí za nitky mocná pákistánská armáda, která zemi přímo či nepřímo vedla po většinu sedmi desetiletí její existence.