Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan rozehrál tento měsíc vojenskou operací v Sýrii tvrdou hru, která se mu už vyplatila zejména na domácí politické scéně, domnívají se někteří analytici. Podle Yavuze Baydara, šéfredaktora tureckého opozičního serveru Ahval, Erdogan vytěžil z nacionalismu, jímž dostal na svou stranu většinu opozice a umlčel i rebely ve vlastní straně.
Erdogan podle Baydara využil toho, co velká část turecké společnosti považuje za společného nepřítele - ohrožení kurdským separatismem. Kurdská otázka je v Turecku dlouhodobě citlivé téma. Na jihovýchodě země bojuje za autonomii Kurdů Strana kurdských pracujících (PKK), jejíž boj si vyžádal od roku 1984 na 40 tisíc obětí. Na severu Sýrie působí syrské kurdské milice, proti nimž je nynější Erdoganova operace namířena. Boje ale vyhnaly z domovů i desetitisíce kurdských civilistů.
"Politické strany v Turecku, s výjimkou prokurdské HDP, se snadno spojí, když dojde na kurdskou otázku... a na větu ´Turecko je před existenční hrozbou´ slyší všichni političtí aktéři," domnívá se Sinem Adarová z Humboldtovy univerzity v Berlíně, kterou tento týden citoval britský deník The Guardian.
Podle šéfredaktora Ahvalu se Erdogan invazí v severovýchodní Sýrii přiblížil ke splnění svých cílů na domácí politické scéně: umlčet opozici i rebely ve své straně. Podle anonymního zdroje z prezidentského paláce měl Erdogan před invazí do Sýrie podporu asi 30 procent obyvatel, teď mu vzrostla zhruba na 40 procent, tvrdí Baydar.
Podle Baydara šly dvě turecké opoziční strany, nacionalistická sekulární Strana dobra a islamistická konzervativní Strana štěstí tak daleko, že kritizovaly Erdogana za nedostatečně energický postoj při operaci v Sýrii.
Akci v Sýrii podpořila podle Baydara i hlavní opoziční formace - Lidová republikánská strana (CHP), která přitom při vítězství v letošních volbách starosty Istanbulu těžila i z hlasů kurdských voličů.
"Erdogan ví, že nejsnadnější způsob jak rozložit tureckou opozici je podpořit etnické napětí mezi Turky a Kurdy," řekl tento týden televizi Al-Arabíja bývalý turecký poslanec Aykan Erdemir, působící nyní ve washingtonské Nadaci pro obranu demokracie.
"Turci a Kurdové nemohou dojít smíření kvůli chybám, které obě strany udělaly," řekla před časem turecká spisovatelka Ayşe Kulinová. "Není to tak dávno, co jsme nesměli slovo ́Kurd ani nahlas vyslovit, říkalo se lidé z jihovýchodního Turecka," uvedla Kulinová.