Jako nereálný plán i jako krok dobrým směrem hodnotí syrská opozice cestovní mapu k novým syrským volbám, kterou odsouhlasily velmoci v sobotu ve Vídni. Na kalendáři se světové velmoci dohodly se tradičními spojenci syrského režimu Ruskem a Íránem. Osudu syrského prezidenta Bašára Asada se ale plán nadále vyhýbá.
Cestovní mapa počítá se setkáním představitelů syrské opozice a režimu do 1. ledna příštího roku, vytvořením přechodné vlády během šesti měsíců a uspořádáním voleb, které se mají konat do 18 měsíců. Západní velmoci a jejich arabští a evropští spojenci trvají na tom, že Asad nemůže být součástí žádného politického řešení konfliktu, který trvá již déle než čtyři roky. Asadovi stoupenci, Rusko a Írán, ale podporovali myšlenku voleb, kterých by se Asad mohl zúčastnit.
Podle jednoho z členů exilové koalice syrské opozice Sámira Našara je cestovní mapa "nerealistická", neboť současná situace ve válkou zničené Sýrii konání voleb neumožňuje. Další člen tohoto uskupení Anás Abdá je ale optimističtější, ačkoli lituje toho, že iniciativa "není jasnější". Exilová opoziční koalice se k rozhodnutí z Vídně zatím oficiálně nevyjádřila.
Hasan Abdal Ádim, člen opozičního koordinačního výboru pro národní demokratickou změnu působícího na syrském území prohlásil, že souhlasí se vším, "co se děje ve Vídni". Body, ve kterých se velmoci neshodují, "se zlepší podle dalšího vývoje", proces politické změny ale podle něj nějaký čas potrvá.
Naopak za "odtržené od reality" má rozhodnutí z Vídně mluvčí povstalecké skupiny Divize 101 Asad Hanná. Není mu jasné, jak budou kýžené příměří dodržovat síly, které bojují proti IS a proti režimu zároveň. Divizi 101 tvoří lidé nově vycvičení Američany.
Konflikt v Sýrii si od roku 2011 vyžádal nejméně čtvrt milionu mrtvých a miliony lidí vyhnal z domovů. Části území ovládá radikální hnutí Islámský stát.
Syrská opozice je v názoru na dohodu z Vídně rozdělená
Zahraničí
16. 11. 2015 16:45Jednání světových velmocí se konalo v hotelu Imperial.
Autor: ČTK Foto: ČTK