Syrská válka má za čtyři roky přes 222 tisíc mrtvých

Zahraničí
16. 4. 2015 13:55
Vybombardovaná ulice syrského města Aleppo.
Vybombardovaná ulice syrského města Aleppo.

Syrská válka si vyžádala od jara 2011 už 220 tisíc obětí. Oznámili to dnes syrští ochránci lidských práv, kteří situaci monitorují z exilu. OSN přestala vlastní bilanci obětí vydávat, protože nemá v Sýrii dostatečné zastoupení, aby mohla informace ověřit.

"Od března 2011 jsme napočítali 222 271 mrtvých," sdělil dnes zástupce ochránců lidských práv Ramí Abdar Rahmán. Mezi oběťmi je podle něj přes 67 tisíc civilistů a z nich více než 11 tisíc byly děti. Dále je mezi mrtvými 68 tisíc členů opozice, a to jak ze Sýrie, tak z ciziny. Syrská armáda má skoro 40 tisíc mrtvých a zahynulo také 35 tisíc bojovníků ze spojeneckých milicí. Dále si konflikt vyžádal mrtvé i mezi bojovníky libanonského Hizballáhu a šíitských milicionářů z ciziny. Ochránci lidských práv registrují rovněž 20 tisíc pohřešovaných osob.

V Sýrii bojují také radikálové z organizace Islámský stát, k nimž se připojilo několik tisíc cizinců. Podle australských zdrojů přišel v boji v řadách IS o život Australan Sharky Jama, který v Melbourne zahájil slibnou kariéru manekýna a také DJ. Rodiče byli o synově smrti informováni telefonem a jsou v šoku.

Jama prý odjel z Austrálie ještě s dalším Australanem somálského původu Yusufem Yusufem loni v srpnu. Rodiče dostali zprávu, že je v irácké Fallúdži, ale netušili, že se připojil k IS. O život prý přišel za bojů v Sýrii.

Australský premiér Tony Abbott vydal k Jamaově smrti prohlášení a uvedl v něm: "Pro ty, kdo uvažují, že se připojí k těm teroristickým skupinám, mám jednoduchý vzkaz: Nedělejte to. Jde tam o kult smrti. Nejde o víru, ale jenom o smrt a bude to pravděpodobně smrt vaše, ne někoho jiného."

K IS se podle odhadů připojilo až 250 Australanů. Australská vláda ve snaze odradit Australany připojovat se k IS začátkem března rozhodla, že až na výjimky, jako je návštěva rodiny, je trestné odjíždět na území kontrolované IS v okolí Mosulu. Osoby, které se tím nebudou řídit, zákon umožňuje potrestat až deseti lety vězení.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ