Na syrské město Chán Šajchún nemohl v dubnu útočit jedovatou chemickou látkou syrský vojenský letoun, protože v té době nebyl v dostatečné blízkosti místa neštěstí. Na briefingu to uvedl jeden z představitelů ruského ministerstva obrany. Z náletu na město obsazené syrskou opozicí, při němž byl použit nervový plyn sarin a o život přišly desítky lidí, režim syrského prezidenta Bašára Asada obviňují Organizace spojených národů a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
O zprávě expertů, podle nichž bombu se sarinem na Chán Šajchún shodilo syrské vojenské letadlo, minulý týden informovala agentura AP.
"Poskytnuté informace nepotvrzují užití chemických zbraní s pomocí bomby, kterou (by) na Chán Šajchún shodil (syrský) letoun Su-22," uvedl dnes představitel ruského ministerstva obrany.
Zástupce ruského ministerstva zahraničí Michail Uljanov na dnešním briefingu zároveň označil za nepodložené americké tvrzení, že Moskva podporuje Damašek při využití chemických zbraní. "Byla to hysterie a zcela otevřený pokus zdiskreditovat Rusko s pomocí špinavých prostředků," uvedl Uljanov.
Sýrie a Rusko, které je blízkým spojencem Asadova režimu, vinu za útok na Chán Šajchún od začátku odmítají a kritizují vyšetřovací tým, jenž kvůli této kauze zřídily OSN a OPCW. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov zprávu vyšetřovatelů minulý týden označil za logicky nepřesnou; svědectví, o která se dokument opírá, jsou podle něj pochybná a nepotvrzená.
Sýrie v roce 2013 souhlasila s tím, že se svého chemického arzenálu vzdá, a její vláda opakovaně tvrdí, že zakázané zbraně nepoužívá.