Filipíny
Tajfun Mangkhut za sebou zanechal desítky mrtvých
16.09.2018 10:55 Aktualizováno 16.09. 11:49
Nejméně 30 lidí zabil na Filipínách mohutný tajfun Mangkhut, který se v sobotu přehnal přes sever souostroví. Informovala o tom agentura AFP. Většinu obětí si vyžádaly sesuvy půdy v horských oblastech.
Filipínské úřady se podle agentury DPA obávají, že počet obětí by se mohl vyšplhat až ke stovce, protože na severu země sesuv půdy zavalil dům obývaný důlními dělníky. Nacházelo se v něm nejméně 40 lidí, uvedl starosta města Itogon.
V neděli tajfun udeřil na čínskou pevninu a pustoší oblasti v provincii Kuang-tung, Hongkongu a Macau.
Více než 100 tisíc osob na Filipínách nalezlo útočiště v evakuačních centrech, napsal zpravodajský server BBC News. Vzhledem k tomu, že řada silnic je neprůjezdná a na mnoha místech nefunguje telefonické spojení, nejsou veškeré dopady živlu ještě známy.
V zemědělské provincii Cagayan na hlavním ostrově Luzon existují obavy z rozsáhlých škod na úrodě. Poradce prezidenta Francis Tolentino prohlásil, že podle odhadů se před příchodem bouře podařilo sklidit jen pětinu úrody, což vážně ohrožuje zásoby rýže a kukuřice. Postižené oblasti si z letadla prohlédl filipínský prezident Rodrigo Duterte, podle kterého následky tajfunu nejsou tak strašné, jak se čekalo.
Mangkhut udeřil na filipínskou pevninu u města Baggao na severovýchodním okraji ostrova Luzon v sobotu kolem 1.40 místního času a o 20 hodin později Filipíny opustil.
Původně byl Mangkhut označován za supertajfun vzhledem k mohutnému vichru, který před příchodem bouře na filipínskou pevninu dosahoval v nárazech až 330 kilometrů v hodině. Kvůli bouři bylo na Filipínách zrušeno 150 letů, z toho třetina mezinárodních, zastavena byla námořní doprava.
BBC připomíná, že tajfuny jsou na Filipínách časté, nicméně síla Mangkhutu vyvolává v lidech vzpomínky na tajfun Haiyan, který v roce 2013 připravil o život více než sedm tisíc lidí. Šlo o nejsilnější bouři, jakou v historii měření na Filipínách zaznamenali. Od té doby se ale zlepšily evakuační a záchranné plány.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.