<span>Taliban ničí</span> prestižní britský projekt – přehradu

Zahraničí
15. 12. 2009 14:35
Britští vojáci nezvládají střežit silnici k přehradě Kadžaki.
Britští vojáci nezvládají střežit silnici k přehradě Kadžaki.

Vodní dílo Kadžaki.Do modernizace hydroelektrárny Kadžaki se investovaly miliony eur. Všechna námaha pro kočku? V afghánském krizovém regionu Hílman hrozí ztroskotat jeden z ústředních projektů výstavby země. Doprava materiálu a zařízení je totiž příliš riskantní.

Na přehradě Kadžaki měly získat práci tisíce lidí - a dalším milionům Afghánců mělo vodní dílo zajistit elektřinu. Ještě roku 2006 se tehdejší britský ministr obrany John Reid chlubil, že přehrada se opravuje bez jediného výstřelu.

Cílem byla elektřina pro asi dva miliony lidí. Britové na nákladech nešetřili.

Nyní však hrozí, že projekt definitivně ztroskotá. Britský list Guardian napsal, že obří turbínu nelze uvést do provozu, protože chybí cement. Přesněji: nelze ho tam dopravit.

Celkem je třeba 900 tun stavebního materiálu, přičemž jeho transport na přehradu je velmi riskantní.

Američtí inženýři v provincii Hílman.Podle zprávy NATO nelze zajistit bezpečnost na 48 kilometrů dlouhé trase. Taliban učinil z provincie Hílman v uplynulých letech vysoce nebezpečné území.

Vojáci se opakovaně pokusili dostat oblast pod kontrolu, ale bez úspěchu.Už jenom doprava turbíny z Kandaháru stála značné úsilí a vysoké vojenské nasazení. Pět dní jedoucí konvoj chránily dva tisíce britských vojáků.

Na veřejnosti se zprvu projekt prezentoval jako velký úspěch. Nyní se však celá věc jeví jako obrovský nezdar.

Guardian píše, že důstojníci upozorňují v důvěrných rozhovorech na značná vojenská rizika. Pokud totiž budou vojáci staženi k ochraně budování přehrady z jiných oblastí, může tam Taliban dosáhnout důležitých úspěchů.

Přepravu turbíny k přehradě chránily dva tisíce Britů.Přehrada byla postavena roku 1975 za pomoci United States Agency for International Developement (USAID), po příchodu sovětských invazorů se ale další práce zastavily. Později američtí inženýři instalovali dvě turbíny, jež běží od letošního října.

V uplynulých letech bylo rozestavěno třetí zařízení, ale zůstalo prázdné. Z plánované produkce 51 megawattů se dosahuje jen zlomek. Jen USAID investovala dosud do přehrady 32 milionů eur.

Guardian cituje John Smith-Sscreena, který z Kábulu řídí vodní a energetické projekty.

Podle něj je nezbytné střežit příjezdovou silnici na přehradu Kadžaki asi půl roku.

To se ale zatím neplánuje. Britští vojáci mají plné ruce práce, aby chránili samotné vodní dílo a nepustili do jeho blízkosti Talibance. Ti se k ní zatím nedostali, ale nedaleko od Kadžaki se opakovaně bojuje. 

Foto: Pentagon, Wikipedia a britská armáda

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ