Jako zvěř
Talibanci ukamenovali v Afghánistánu hříšnou ženu
03.11.2015 13:46
V Afghánistánu byla ukamenována mladá žena, která byla údajně provdána proti své vůli a pokusila se utéct se svým milencem. Násilný čin se stal v provincii Ghór v odlehlé oblasti, která je pod nadvládou fundamentalistického hnutí Taliban.
Taliban prosazuje striktní podobu islámského práva šaría, například nechává amputovat ruce či nohy osobám uznaným vinnými z krádeže. Sexuální vztah před manželstvím je podle šaríi trestán stovkami ran bičem. Za mimomanželské vztahy toto právo stanoví trest smrti.
"K ukamenování došlo zhruba před týdnem v Ghalímu, hornaté pouštní oblasti provincie Ghór, která je v rukou Talibanu," řekla guvernérka provincie Sima Džojendaová. Ta je jednou ze dvou žen, které vládnou některé z 34 provincií země, kde stále převládá patriarchální společnost.
Oběť jménem Rochsahana "byla ukamenována bezohlednými duchovními z hnutí Taliban a militantními kmenovými vůdci", sdělila Džojendaová. Podle ní bylo oběti "mezi 19 a 21 lety a byla provdána proti své vůli". "Utekla s jiným mužem svého věku," dodala guvernérka.
Videonahrávka "popravy" byla zveřejněna na sociálních sítích či na stránkách rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a odvysílala ji i afghánská televize.
Na videu je zachycena mladá žena, která stojí v jámě vykopané v zemi tak, že jí je vidět pouze hlava. Muž v černém oblečení zvedne kámen a z blízkosti ho na ženu hodí, další tři jeho společníci ho následují. Jeden z přítomných mužů odříkává muslimské vyznání víry. Mluvčí guvernérky uvedl, že videozáznam je autentický.
Smrt za sex s nastávajícím
Podle RFE/RL byla žena neprovdaná a byla obviněna z předmanželského sexu se svým nastávajícím, s nímž uprchla od rodiny, aby se za něj mohla provdat. Muž prý byl potrestán bičováním.
Nejmenovaný představitel provincie Ghór zabití ženy odsoudil a vyzval centrální vládu v Kábulu, aby oblast kontrolovanou Talibanem "vyčistila".
"Je to první případ tohoto druhu v této oblasti, ale nebude poslední. Ženy v naší zemi, a zvlášť pak v Ghóru, čelí velkým problémům," konstatovala guvernérka.
Podobné případy brutálního výkonu rozsudku smrti byly běžné v době, kdy Taliban ovládal většinu Afghánistánu (1996-2001). Vláda tohoto fundamentalistického hnutí byla svržena v roce 2001 s pomocí zahraničních vojsk. Jejich bojová operace ale loni skončila a Taliban znovu získává vládu nad rozsáhlými územími. Troufá si útočit i na velká města; koncem září bojovníci Talibanu na několik dní obsadili severoafghánské město Kunduz s třemi sty tisíci obyvateli.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.