Thajské úřady vyslaly do ulic Bangkoku stovky těžkooděnců, aby se pokusili vytlačit protivládní demonstranty ze strategických míst v hlavním městě. Opoziční aktivisté už řadu měsíců okupují několik důležitých částí Bangkoku na protest proti vládě premiérky Jinglak Šinavatrové. Demonstranti policistům nekladou odpor.
Protivládní protesty v listopadu přivedly do ulic Bangkoku desetitisíce lidí, od té doby ale slábnou. Tábory na hlavních křižovatkách v Bangkoku jsou nyní přes den převážně opuštěné a až večer přichází demonstrovat několik tisíc nespokojenců. Účastníci nepokojů obviňují vládu z korupce a tvrdí, že ji ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006.
Kordony policistů s megafony postupovaly centrem města směrem k premiérčině úřadu, který je od prosince kvůli protestům uzavřen. Policie protestující dav vyzvala, aby prostor vyklidil a dbal pokynů strážců pořádku. Ke násilným střetům v ulicích Bangkoku zatím nedošlo.
Policisté většinou nejsou ozbrojeni, případné konflikty chtějí řešit vyjednáváním. Těžkooděnci zlikvidovali stany, v nichž demonstranti nocovali u sídla thajské vlády. Podle mluvčího policie se mezi protestujícími skrývaly celostátně hledané osoby a nebezpeční recidivisté.
Podle očitých svědků se policisté vyhýbají hlavním centrům opozičního protestu a zaměřují se spíše na historické centrum, kde je sídlo vlády, městské správy a policie. Vyklizen má být prostor mezi úřadovnou OSN a královským palácem.
Thajská justice ve středu zamítla požadavek opozice, aby byly anulovány kontroverzní parlamentní volby z počátku února. Ústavní soud se odmítl zabývat peticí, kterou předložilo hlavní opoziční uskupení a která vyzývala k anulování voleb a rozpuštění vládnoucí Strany Thajců premiérky Šinavatrové. Podle soudu nejsou pro stížnost dostatečné důvody.