Thajská vláda odmítá jednání. Posílila výjimečný stav
16.05.2010 13:28 Aktualizováno 16.05. 14:24
Thajské úřady odvolaly plánovaný zákaz vycházení, který měl po setmění zvýšit bezpečnost v obleženém centru Bangkoku. Spekulace o chystaném kompromisu však vláda zastavila odmítnutím návrhu povstalců na jednání pod záštitou OSN. Vláda naopak vyzvala povstalecké vůdce, aby se vzdali, a rozšířila platnost výjimečného stavu na dalších pět provincií.
Podle dopoledních informací měl platit zákaz nočního vycházení po dobu šesti hodin až do pondělního úsvitu. Armádní mluvčí později na tiskové konferenci označil tento záměr za nepotřebný a kontraproduktivní.
"Takové opatření zatím nepotřebujeme, panují obavy, že dopad by byl spíš opačný," řekl mluvčí novinářům. Jenže později thajská vláda oznámila, že vyhlásí výjimečný stav v pěti provinciích země. Požádala o mezinárodní zprostředkování a vyzvala vůdce povstalců, aby se vzdali.
K TÉMATU: Kulka škrábla novináře. Skončila v hlavě opozičního vůdce
Červení pronikli nakrátko do thajského parlamentu
Krátce poté zástupci povstalců oznámili, že vyklidí-li vojáci ulice, jsou ochotni vyjednávat. V centrální obchodní čtvrti od čtvrtka bojuje s jednotkami armády odhadem pět tisíc lidí a armáda tu při ostřelování povstaleckých barikád za poslední tři dny zabila 25 lidí. Jednáním s vládou, které by zprostředkovala OSN, chtějí povstalci zamezit dalšímu krveprolití.
Vláda však návrh odmítla. Mluvčí Panitan Vatanajagorn prohlásil, že vedení státu nevidí důvod, proč vojska stáhnout z centra metropole, když útočí výhradně proti "ozbrojeným teroristům", a nikoli civilnímu obyvatelstvu. Mluvčí řekl, že ozbrojené skupiny musejí okamžitě zastavit své akce a vzdát se úřadům.
Ve zjevné snaze zabránit rozšíření vlny nepokojů z hlavního města na venkov navíc vláda rozšířila platnost výjimečného stavu na pět dalších thajských provincií. Dosud kromě Bangkoku platil výjimečný stav v 17 provinciích především na severovýchodě země. Pondělí a úterý vláda vyhlásila dnem pracovního klidu.
Demonstranti už dopoledne signalizovali vůli k ukončení konfliktu návrhem, aby se do řešení krize zapojil thajský vladař. Předák protivládního hnutí Jatuporn Prompan novinářům řekl, že jedinou možností pro povstalce je "spolehnout se na dobrotu krále" Pchúmipchola Adundéta.
Dvaaosmdesátiletý monarcha nemá v zemi fakticky žádnou moc, nicméně má značnou morální autoritu a je považován za jedinou osobnost schopnou Thajce sjednotit. Král, který je od loňského září hospitalizován kvůli neupřesněným plicním potížím, vnitropolitickou krizi zatím nekomentoval.
Žlutí proti červeným
V samém ohnisku napětí, v obchodní, diplomatické a hotelové čtvrti Bangkoku, se během dne stále ozývaly výstřely a hořely hradby pneumatik. Pracovníci českého velvyslanectví, které leží bezprostředně u oblasti okupované povstalci, jsou podle sdělení velvyslance Ivana Hoťka v pořádku. Ambasáda nemá informace, že by v kritické části města byli čeští občané.
Zastupitelský úřad leží bezprostředně na hranicích obchodní čtvrti obsazené povstalci a většina českých diplomatů v blízkosti okupované zóny i bydlí. Některým pracovníkům ambasády bylo doporučeno nevycházet, ale o evakuaci velvyslanectví prozatím neuvažuje, řekl Hotěk.
Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury lze cesty do Thajska českým turistům doporučit, ovšem s výjimkou Bangkoku. Oblíbená letoviska jsou podle něj bezpečná. Momentálně by v Thajsku mohlo být podle odhadu asociace kolem 400 Čechů, z toho zhruba polovina čerpá služby od cestovních kanceláří.
Agentura DPA uvedla, že německé velvyslanectví zůstane v příštích dnech uzavřeno veřejnosti, neboť se k němu nelze dostat bez nebezpečí. Nouzově bude pro Němce fungovat konzulární služba v prostorách ambasády.
Thajsko je rozděleno na stoupence exilového bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, kteří na demonstracích používají červenou barvu oblečení, a "žluté" příznivce vlády, kteří mají podporu bangkockých vyšších vrstev.
Stoupenci bývalého premiéra chtějí už několik týdnů protesty dosáhnout odchodu premiéra Vedžadžívy, zatímco žlutí jej chtějí v úřadu udržet.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.