Thajsko vydá ruského <span>obchodníka se smrtí do USA</span>

Zahraničí
20. 8. 2010 12:58
Obchodník se zbraněmi Viktor But bude vydán do USA.
Obchodník se zbraněmi Viktor But bude vydán do USA.

Obchodník se zbraněmi Viktor But bude vydán do USA.Jeden z největších obchodníků se zbraněmi současnosti Viktor But, kterým se inspiroval i film Obchodník se smrtí, může dostat ve Spojených státech i doživotí. Je na černé listině Rady bezpečnosti OSN a měl dodávat zbraně i povstalcům v Angole, Kolumbii a Sieře Leone.

Ruské ministerstvo zahraničí rozhodnutí thajského soudu odsoudilo. "Litujeme tohoto... nelegitimního, politického rozhodnutí thajského odvolacího soudu," uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, podle nějž thajský soud jednal "pod velmi silným vnějším tlakem". "Moskva bude nadále usilovat o návrat Buta do Ruska," dodal.

V USA zřejmě bude But, který je považován za jednoho z největších světových pašeráků zbraní a který podle všeho z velké části inspiroval film Obchodník se smrtí z roku 2005 s Nicolasem Cagem v hlavní roli, souzen za spiknutí s cílem zabíjet Američany a podpořit teroristy. V případě, že mu bude dokázána vina, může dostat doživotí.

Moskvě chystaný americký proces s Butem, jenž se údajně narodil u tádžického Dušanbe, vystupoval nejméně pod sedmi různými jmény a při svých obchodech využíval šest jazyků, jež ovládá, není po chuti. Ruské úřady opakovaně v minulosti žádaly Thajsko, aby Buta propustilo, což posílilo podezření, že But požíval ochrany ruských úřadů, které se dlouhá léta nepokoušely mu v jeho činnosti bránit. Podle expertů obchodníka využívala ruská rozvědka.

Viktor But se stal inspirací pro film Obchodník se smrtí.Mezi zákazníky třiačtyřicetiletého bývalého důstojníka sovětského letectva Buta patřili prý kromě jiných bývalý liberijský prezident Charles Taylor nebo libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Butovy zbraně živily údajně také konflikty v Afghánistánu, Angole, Kongu, Libérii, ve Rwandě, v Sieře Leone či v Súdánu. But prý často dodával zbraně oběma stranám zapojeným do příslušných občanských válek.

Nakonec byl But zatčen v březnu 2008 v bangkockém luxusním hotelu s pomocí amerických agentů, kteří se vydávali za nákupčí zbraní pro Ozbrojené revoluční síly Kolumbie (FARC). V USA je tato organizace řazena k teroristickým. But jí prý chtěl prodat 700 raket typu země-vzduch, tisíce pušek, kvalitní vrtulníky a letadla vybavená granátomety a raketami. But ale tvrdí, že obvinění proti němu jsou neopodstatněná.

Rozhodnutí thajského soudu, jež ukončuje více než desetiletý americký hon na "obchodníka se smrtí", je považováno za vítězství vlády amerického prezidenta Baracka Obamy. Ten si kvůli případu nechal tento týden předvolat thajského velvyslance ve Washingtonu, aby mu američtí politici zdůraznili, že "pro USA je vydání Buta prioritou".

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ