Thajský premiér Samak Suntcharavendž dnes nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu s cílem potlačit demonstranty požadující odstoupení jeho vlády. Armádní špičky však jeho snahu nepodpořily a daly najevo, že současné problémy nelze výjimečným stavem řešit, a pokud je premiér nezvládá politicky, měl by odstoupit.
Proti tisícům demonstrantů nadále blokujícím vládní areál v Bangkoku policie ani dnes tvrdě a důsledně nezasáhla.
Premiér se hrozbou výjimečného stavu snaží čelit stále rostoucímu tlaku na své odstoupení, který se neprojevuje jen rozrůstáním protivládních demonstrací po celé zemi, ale už i pohybem v mocenských sférách. Na sílící tlak řešit věc politicky premiér během dne prohlásil, že "v tomto stadiu" výjimečný stav nevyhlásí. "Uvidím zítra," dodal a zdůraznil, že neodstoupí.
Vyhlášení výjimečného stavu by mu umožnilo použít k zásahu proti demonstrantům armádu. Šéf thajské armády generál Anupong Paodžinda ale podle internetových stránek listu Bangkok Post jednoznačně odmítl zapojení armády do násilného řešení konfliktu. Místo takových snah by měl premiér odstoupit, nebo rozpustit parlament a vypsat nové volby, aby snížil politické napětí v zemi, doporučil generál podle listu.
Již dříve během dne generál Paodžinda potvrdil, že nehrozí ani vojenský převrat. "Další převrat by nic nevyřešil. Pouze by poškodil obraz země (v zahraničí) a zhoršil její hospodářskou situaci," řekl.
Protivládní demonstrace se mezitím rozrůstají. Demonstranti dnes zaútočili na policejní velitelství v Bangkoku. Policie sice útok odrazila za použití slzného plynu, na druhé straně se ale policisté po šarvátkách stáhli z "dobytých" částí vládního komplexu, kam pronikli během dneška.
"Situace byla velmi výbušná, a pokud bychom na demonstranty dále tlačili, pravděpodobně by vypukly násilnosti," řekl policejní mluvčí Surapon Tchuantchong. Protestující areál obsadili v úterý.
Thajci demonstrují i mimo Bangkok: odboráři přerušili železniční spojení ve značné části země a zastavili provoz na třech letištích, mimo jiné i na mezinárodním letišti na ostrově Pchúket, který je oblíbenou turistickou destinací.
Protest organizuje Lidové spojenectví pro demokracii (PAD), které stálo v roce 2005 za demonstracemi, jež o rok později vedly ke svržení vlády tehdejšího premiéra Tchaksina Šinavatry. Nynější vláda je podle PAD zkorumpovaná a pokračuje v politice Šinavatry, který se uchýlil do exilu ve Velké Británii.
Současná vláda je u moci od ledna a tlak proti ní sílí. Na nynější krizi v Thajsku reaguje i místní burza, která v posledních dnech klesá a propadem o 0,46 procenta zareagovala i na ranní zásah policie.
Foto: AP