Výročí kolonizace
Tisíce lidí v Austrálii vyšly demonstrovat za práva domorodých obyvatel
26.01.2023 09:12
Tisíce lidí ve čtvrtek v řadě australských měst vyšly demonstrovat za práva domorodých obyvatel. Manifestují u příležitosti Dne Austrálie, který připomíná výročí začátku britské kolonizace. Demonstranti ale tento den označují za Den invaze a protestují proti diskriminaci domorodých obyvatel Austrálie, informuje agentura Reuters.
Demonstrace hlásí mimo jiné metropole Canberra a také Sydney, Melbourne či Adelaide. Někteří lidé mají aboriginské vlajky, tedy vlajky původních obyvatel Austrálců (Aboriginů), někteří si rovněž barevně pomalovali obličej.
Černo-červeno-žlutá vlajka byla jako oficiální symbol původních obyvatel uznána v roce 1995, žlutý kruh uprostřed symbolizuje slunce, černý horní pruh původní obyvatele a červený pod ním krev a zemi.
Podle části obyvatel Austrálie by se čtvrteční den neměl vůbec slavit, jak uvedla například senátorka Lidia Thorpeová, nebo by se měl přejmenovat na Den invaze. Podobně například někteří lidé v Latinské Americe den, kdy Kryštof Kolumbus objevil pro Evropany Ameriku, označují za Den domorodého odporu.
""Uvědomme si všichni jedinečnou výsadu, kterou máme v tom, že sdílíme tento kontinent s nejstarší kulturou světa," prohlásil u příležitosti čtvrtečního dne australský premiér Anthony Albanese. Austrálci obývají tento kontinent nejméně 65 tisíc let, uvedla agentura Reuters.
Albanese rovněž slíbil, že už letos vláda uspořádá referendum o zakotvení práv domorodých obyvatel do ústavy, která byla přijata v roce 1901 a v níž zmínka o nich stále není. Někteří ale takové referendum považují za nedostatečné. Agentura AP v této souvislosti připomněla, že změna ústavy je obtížný proces a že řada referend v minulosti skončila v Austrálii odmítnutím návrhu.
V průzkumu veřejného mínění společnosti Roy Morgan publikovaného tento týden se podle agentury Reuters téměř dvě třetiny Australanů vyslovily pro to, aby čtvrteční den zůstal nazýván Den Austrálie, zbytek uvedl, že se má jmenovat Den invaze.
Některé firmy, například Telstra Corp Ltd, umožnily svým zaměstnanců, aby si sami rozhodli, zda chtějí mít volno ve čtvrtek, či jiný den. "Pro mnoho domorodých obyvatel Den Austrálie připomíná zlom, který znamenal ztrátu lidských životů, kulturní devastaci a zpřetrhání vazeb mezi lidmi a půdou," napsala na sociální síti LinkedIn výkonná ředitelka firmy Telstra Vicki Bradyová.
Austrálci tvoří asi 3,5 procenta z celkových 25 milionů obyvatel Austrálie. Možnost občanství získali až v roce 1967 a ekonomicky a sociálně se cítí být stále silně znevýhodněni.