Tokio odškodní válečného zajatce, který přežil svržení atomovky

Zahraničí
2. 3. 2016 10:15
Radioaktivní mrak po výbuchu atomové bomby v Hirošimě.
Radioaktivní mrak po výbuchu atomové bomby v Hirošimě.

Japonská vláda vyplatí odškodné za zdravotní újmu 95letému bývalému válečnému zajatci z Nizozemska, který byl v Nagasaki v okamžiku, kdy Američané na město 9. srpna 1945 svrhli atomovou bombu. Kompenzace bude ve výši 1,1 milionu jenů (240. tisíc korun).

Jedná se o prvního někdejšího válečného zajatce v Japonsku, kterému bude takto odškodné vyplaceno, uvedl právník Nizozemce Willyho Buchela.

Buchel se obrátil na soud loni v květnu s žádostí o odškodné za psychické strádání v letech následujících po shození jaderné bomby na Nagasaki, uvedl Buchelův právník Hidekazu Zaima.

V době svržení bomby na Nagasaki, které přišlo tři dny po stejném americkém útoku na město Hirošima, byl Buchel v zajateckém táboře 1,7 kilometru od epicentra výbuchu pumy, jež v Nagasaki zabila přes 70 tisíc lidí.

Útok na Hirošimu si předtím vyžádal na 140 tisíc obětí. Několik dní poté Japonsko, které bylo ve druhé světové válce spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie, kapitulovalo a tím definitivně válka skončila.

Buchel se vrátil do Nizozemska v roce 1950, ale nedostalo se mu plné lékařské péče, která byla poskytnuta japonským přeživším jaderného útoku, uvedl Zaima.

Japonsko začalo v roce 2003 poskytovat platby za léčení cizincům, kteří byli vystaveni v Japonsku následkům amerického jaderného útoku. Předtím se Tokio řídilo výnosem z roku 1974, podle kterého nebyly finanční prostředky poskytovány obětem, které Japonsko opustily.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , GEORGE R. CARON

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ