Tragický i dojemný film o běžencích ze Severní Koreje
25.06.2008 11:29
Oh Jon Čong uprchla ze Severní Koreje v roce 1998, aby zaopatřila obživu pro svou rodinu. Svému synovi, který se ukládal ke spánku a netušil, že jeho matka odjíždí, slíbila, že se brzy vrátí. Už nikdy ho neviděla. Místo plánované tříměsíční cesty musela opustit svou komunistickou vlast navždy, aby našla útočiště v prosperující Jižní Koreji.
Její pravdivý příběh, jeden z mnoha bolestných příběhů rozdělení tisíců severokorejských uprchlíků, se stal námětem k novému jihokorejskému filmu Crossing, který se začne v jihokorejských kinech promítat ve čtvrtek.
"Zlomilo mi to srdce, když jsem opouštěla syna...ale copak jsme mohli umírat a nic proti tomu nedělat?" řekla Oh v interview zveřejněném na internetové stránce tvůrců filmu.
Režisér Kim Te-kjon vyjádřil naději, že snímek pomůže upozornit mezinárodní společenství na katastrofální situaci v oblasti lidských práv v KLDR.
"Severní Korea je patrně tou nejtajnůstkářštější zemí na světě a je v situaci, kdy lidé znovu umírají hlady, neexistuje ale žádný kanál, jehož prostřednictvím by bylo možné ukázat tyto skutečnosti světu," prohlásil Kim na nedávném promítání filmu pro zástupce tisku. "Doufám, že snímek zhlédnou lidé po celé zeměkouli a že jejich zájmu bude využito ke změně Severní Koreje."
Video-trailer k filmu si můžete prohlédnout zde
Filmaři hodlají toto filmové drama promítnout v červenci Evropskému parlamentu a naléhat na jeho distribuci v letošním roce v USA a Japonsku. Snímek už byl předveden na speciálních filmových projekcích ve Washingtonu během dubnové akce upozorňující na situaci v oblasti lidských práv v KLDR.
Film vypráví dojímavý příběh Kim Jong Sua, slavného fotbalisty, z něhož se stane horník, který tajně přejde hranice do Číny, aby opatřil lék pro manželku nemocnou tuberkulózou.
Kim, stejně jako v případě skutečné uprchlice Oh, nedokáže splnit slib brzkého návratu domů, protože ho zdrží čínská policie.
Nakonec se mu podaří spolu s několika dalšími utečenci proniknout do budovy jednoho zahraničního velvyslanectví v Pekingu a později získat azyl v Jižní Koreji. Posléze se pokusí dostat svou rodinu do Jižní Koreje.
Filmaři se radili se severokorejskými uprchlíky jako Oh, aby byl film co nejautentičtější, a někteří si v něm dokonce zahráli.
"Jsou to nezapomenutelné scény, protože dějová linie přesně odpovídá tomu, co jsme prožili," vysvětluje Oh, která ztvárnila roli zprostředkovatelky, jež uplácí pohraničníky a organizuje tajnou přepravu lidí přes čínsko-severokorejské hranice.
Má se za to, že v Číně žijí tisíce Severokorejců v neustálém strachu z repatriace, k níž Peking zavazuje dvoustranná dohoda, ostře kritizovaná ochránci lidských práv.
Problému běženců není v Jižní Koreji, která je nyní domovem více než 13,5 tisíc severokorejských utečenců, věnována příliš velká pozornost.
Soul se totiž v posledním desetiletí liberální vlády snaží o usmíření s Pchjongjangem a zdržuje se veřejné kritiky svého souseda.
Podle mínění některých by se díky filmu mohlo utrpení Severokorejců dostat do popředí zájmu, jiní jsou však skeptičtí.
Severokorejský uprchlík Sin Tong Hjok, který se narodil v táboře pro politické vězně a strávil tam 23 let, než se mu v roce 2005 podařilo utéci do Jižní Koreje, pochybuje, že snímek vyvolá mezi Jihokorejci zájem.
"Jihokorejci se starají jen o sebe a své bezpečí a hladovějící Severokorejci je nezajímají," míní.
Foto: oficiální stránky filmu Crossing
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.