Havarovaná loď
Trajekt Sewol vyzdvihli na hladinu, budou hledat těla obětí
23.03.2017 07:13
Havarovaný trajekt Sewol, který se potopil před téměř třemi lety, se pomalu vynořil z moře. Dělníci na dvou člunech zahájili záchrannou operaci ve středu v noci a brzy ráno se trup lodi objevil na hladině poprvé po více než 1000 dnech. Trajekt se již podařilo vyzdvihnout natolik, že se na něj mohli pracovníci záchranného týmu vyšplhat a pevněji ho připevnit ke člunům.
Záběry televize pořízené ze vzduchu ukazují 140 metrů dlouhý bílý trup lodi pokrytý blátem a usazeninami. "Práce je potřeba provádět velmi opatrně," řekl úředník z ministerstva pro oceány a rybolov I Čol-džo, který má celou operaci na starosti. Záchrana by měla stát zhruba 85 miliard wonů (1,9 miliardy korun).
Trajekt Sewol, který se potopil v dubnu 2014, doposud spočíval na levém boku v hloubce asi 40 metrů pod hladinou. V posledních měsících ho potápěčské týmy podkládaly systémem kovových nosníků. Ve středu dělníci pod Sewol podsunuli 66 kabelů, aby mohli trajekt nadzvednout.
Na palubě zahynulo více než 300 lidí - většinou studentů na školním výletě. Těla 295 obětí se podařilo najít, devět se nadále pohřešuje. Jejich příbuzní doufají, že by těla mohla být nalezena uvnitř havarované lodi.
Plavidlo je potřeba vyzdvihnout až 13 metrů nad hladinu moře. Dělníci by po vyzdvižení plavidla měli začít nakládat vrak na částečně ponorné plavidlo určené pro přepravu těžkých nákladů. To dopraví trajekt do přístavu. Celý proces včetně odčerpání paliva a vody z trajektu potrvá asi několik dní.
Tragédie trajektu Sewol vyvolala v Jižní Koreji vlnu smutku, ale také hněvu nad záchrannou akcí, která podle kritiků byla ze strany úřadů pomalá a špatně zorganizovaná.
Na palubě trajektu bylo 476 lidí, když se u jihozápadního pobřeží Koreje potopil. Neštěstí s největší pravděpodobností způsobilo přetížení plavidla a špatně upevněný náklad.
Značný díl kritiky padl na kapitána lodi a členy posádky. Většina z nich včetně kapitána z potápějícího se plavidla uprchla v době, kdy byly stovky cestujících uvězněny v lodi. Navíc nejprve nařídili lidem na trajektu setrvat na svých místech. Výzva k evakuaci byla vydána pozdě, kdy se už cestující v podpalubí nemohli dostat z lodi. Soud poslal kapitána a některé členy posádky na desítky let do vězení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.