Tři vraždy během 24 hodin. Mafie v Indii likviduje novináře

Zahraničí
29. 3. 2018 13:32
V Indii zavraždili během čtyřiadvaceti hodin tři novináře (ilustrační foto).
V Indii zavraždili během čtyřiadvaceti hodin tři novináře (ilustrační foto).

V Indii zavraždili během pouhých 24 hodin tři novináře. Jeden z nich odkrýval story ohledně úplatků, které přijímala policie, další dva se zase dostali do křížku s místním politikem. Jejich smrt tedy není přímo spojena jen s jedním případem. Informoval o tom server The Guardian.

Reportér Sandeep Sharma byl v oblasti Madhjapradéš ve střední Indii přejet nákladním vozem. Psal o činnosti tamní mafie a policii si stěžoval, že mu přicházejí výhrůžky smrtí.

Šestatřicetiletý novinář měl údajně k dispozici nahrávku, kde je zachycen jeden z vyšších policejních důstojníků, jak přijímá každý měsíc úplatek ve výši 25 tisíc rupii výměnou za to, že mafie bude mít volné pole působnosti při těžbě písku v chráněném krokodýlím území.

"Po odhalení tohoto případu dostával hodně výhrůžek. Policie mu odmítla poskytnout ochranu a vyžádala si kameru, jíž pořizoval své nahrávky. Původní nahrávku mu vzali a nikdy nevrátili," řekl Rizwan Ahmad Siddiqui, šéfredaktor News World, místní televizní stanice, kde Sharma pracoval. Jeho zavraždění zachytily kamery. Reportér jel na své motorce a náhle zmizel pod koly obrovského náklaďáku.

Organizovaný zločin má v Indii úzké vazby na tamní autority a Reportéři bez hranic poukazují na to, že většina z těch, kteří píší o mafii, jsou často později oběťmi násilí. "Šokující zavraždění Sandeepa Sharmy je strašlivým varováním pro novináře, kteří vyšetřují fenomén pískových mafií," naspali reportéři ve svém prohlášení.

Den před Sharmovou vraždou byli v jiné části země zavražděni stejným způsobem, tedy přejeti vozidlem, dva další novináři, Navin Nischal a Vijay Singh. Na jednom festivalu, ze kterého dělali reportáž, se dostali do hádky s bývalým starostou městečka ve státě Bihár Mohammadem Harsuem.

"Když odcházeli od stánků s tabákem, byli strženi autem, které řídil bývalý představitel města. Harsu byl zvyklý tlačit na tamní novináře, aby psali v jeho prospěch, a vůči těmto dvěma měl spoustu výhrad," prohlásil Rakesh Kumar Singh, šéf vlastnické rady novin Dainik Bhaskar.

Oba případy jen podtrhly kritickou situaci, s jakou se profese novináře v Indii potýká. Pro žurnalisty je miliardová země jedním z nejnebezpečnějších míst na světě, a to především v oblastech mimo velká města, kde se nemluví anglicky.

Autor: -aka- Foto: , ČTK/imago sportfotodienst/Sahiba Chawdhary

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ