Nejméně 18 tisíc lidí zůstává pod troskami v čínském městě Mien-ču poblíž ohniska zemětřesení, které postihlo v pondělí jihozápad země. Oznámila to dnes agentura Nová Čína, podle níž je jen v tomto městě potvrzeno 1500 obětí. Již dříve čínská média uvedla, že pouze v nejhůře zasažené provincii S´-čchuan dosáhl počet obětí 10 tisíc.
Počet oficiálně oznámených obětí pondělního velkého zemětřesení v jihozápadní Číně překročil již 12 tisíc, očekává se však, že rozhodně není konečný. Mezi oběťmi prý dosud není žádný cizinec. Desetitisíce lidí zůstávají v provincii S'-čchuan nadále zasypaní pod troskami a jejich šance na záchranu se s postupujícím časem zmenšují. Peking však zintenzivňuje pomoc, do postižených oblastí vyslal desítky tisíc vojáků jako záchranáře a také požádal o pomoc zahraničí.
"Po zemětřesení nabídlo mezinárodní společenství Číně podporu a vyjádřilo solidaritu. Čína a čínský lid ji přijímají s povděkem," prohlásil mluvčí pekingského ministerstva zahraničí Čchin Kang. Sdělil také, že dosud mezi oběťmi zemětřesení nebyl zjištěn žádný cizinec. Agentura Nová Čína však informovala, že místa pobytu řady cizinců, hlavně turistů v oblasti, zůstávají neznámá. Nic se neví například o více než dvou desítkách amerických a britských turistů, kteří byli zřejmě v národním parku pozorovat pandy.
ČTĚTE TAKÉ: Po zemětřesení starost také o pandy. Žijí?
ČTĚTE TAKÉ: Čína: Záchranáři v centru zemětřesení. OH prý bezpečné
ČTĚTE TAKÉ: Vládci Číny se mění. I v přístupu ke katastrofám
České ministerstvo zahraničí nemá žádné zprávy, že by mezi oběťmi v Číně byli čeští občané.
Pomoc Číně nabídly již USA, Rusko, Japonsko a Evropská unie, včetně Česka, které nabídlo speciální tým záchranářů se psy. Ten však Peking s díky odmítl, jedná se o jiné formě pomoci. Účast s postiženými vyjádřil i tibetský duchovní vůdce dalajlama, který žije v indickém exilu.
Šéf odboru záchranných prací na ministerstvu veřejných záležitostí Wang Čen-jao v rozhovoru pro média uvedl, že vítaná je veškerá materiální i finanční pomoc. Případný příchod zahraničních záchranářů však odmítl kvůli "nepřipraveným podmínkám a potížím s komunikací a dopravou". Čínské ministerstvo zdravotnictví zdůraznilo hlavně potřebu krve v postižené oblasti.
Do epicentra otřesů v hornaté oblasti Wen-čchuan dorazilo prvních 1300 záchranářů teprve dnes dopoledne, tedy 24 hodin po zemětřesení. Kvůli zavaleným silnicím a železnicím museli jít pěšky. V oblasti žilo 112 tisíc lidí a osud 60 tisíc z nich je neznámý.
Ve městě Mien-ču poblíž ohniska zemětřesení bylo potvrzeno 2 tisíce mrtvých a na 4800 lidí zůstává pod troskami. Čínská média zatím uvádějí, že jen v nejhůře zasažené provincii S´-čchuan dosáhl počet mrtvých 10 tisíc. Vše ale nasvědčuje tomu, že celková bilance katastrofy dále výrazně poroste. Jen ve městě Mien-jang, druhém největším v provincii, je zavaleno 18.645 lidí.
Město Čcheng-tu zažilo dnes v 9:10 SELČ následný otřes o síle 6,1 stupně, nejsilnější od pondělního velkého zemětřesení, které dosáhlo intenzity 7,8 stupně Richterovy škály. Ve městě již v noci na dnešek mnoho lidí v obavě z dalších otřesů spalo pod širým nebem nebo v autech. Přímo z Čcheng-tu je hlášeno 45 mrtvých a 600 zraněných.
V celé provincii S'-čchuan vojáci a záchranáři dnem i nocí horečně pokračují v záchranném úsilí a vyprošťují těla z trosek škol, obytných domů, továren a nemocnic. Podle Nové Číny je pod troskami továren v s´-čchuanském městě Chan-wang "několik tisíc" lidí. Město leží asi 30 kilometrů od ohniska zemětřesení. Na 600 lidí zahynulo ve městě Š'-fang, kde uniklo velké množství jedovatého amoniaku.
Přípravný výbor pekingské olympiády dnes oznámil, že nehledě na počet obětí pondělního zemětřesení je země pro konání olympiády od 8. do 24. srpna v Pekingu bezpečná. Zdůraznil, že možnost zemětřesení byla zahrnuta již do přípravy projektů sportovních zařízení, takže sportovci ani návštěvníci by nebyli případným dalším zemětřesením ohroženi. Nicméně olympijská štafeta bude podle organizátorů skromnější a ve středu začne minutou ticha ve městě Žuej-ťin.
Čínský premiér Wen Ťia-pao se ve městě Tuťiang-jen poklonil u ostatků památce studentů, kteří byli vytaženi z trosek střední školy. Zavaleno tam bylo asi 900 studentů a z trosek bylo zatím vytaženo přes 50 těl. V další škole v tomto městě ze 420 studentů přežilo necelých sto. Na tisíc studentů a učitelů přišlo o život nebo je nezvěstných v nedaleké oblasti Pej-čchuan.
Pondělní katastrofa je nejničivějším zemětřesením, které postihlo Čínu za posledních třicet let. V roce 1976 zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně průmyslové město Tchang-šan 200 kilometrů východně od Pekingu. Podle oficiálních údajů tehdy zahynulo 242 tisíc lidí.
Foto: AP, Reuters