Tsunami se přehnala Pacifikem, škody nezpůsobila
28.02.2010 10:39
Japonsko a Rusko odvolaly stejně jako už dříve zbytek pacifického regionu varování před přílivovou vlnou tsunami, která jen mírně zasáhla tichomořské pobřeží obou zemí v důsledku sobotního silného zemětřesení v Chile. Na protilehlé straně oceánu ráno zaregistrovali málo výrazné vlny s výškou v řádu několika desítek centimetrů.
Rusko výstrahu vyhlásilo pro poloostrov Kamčatka na nejzazším východě svého území a pro ostrov Sachalin. Mluvčí střediska pro tsunami na Sachalinu Taťjana Ivelská uvedla, že byly očekávány až dvoumetrové vlny. Co nakonec přišlo, byl pouhý zlomek, maximálně asi 80 centimetrů. Na Sachalinu přitom bylo z ohrožených míst pobřeží evakuováno přes deset tisíc lidí.
Japonsko zaznamenalo na ostrově Hokkaidó vlny asi 30 centimetrů vysoké, v jiných místech, jako na ostrůvku Minamitori asi 2000 kilometrů jižně od Tokia, byla vlna jen deseticentimetrová. Nejvyšší dosažitelný údaj z prefektury Iwate hlásil výšku vlny 145 centimetrů, nikde však nevznikla škoda.
ČTĚTE TAKÉ: Chile sčítá škody, přes tři sta mrtvých
Zemětřesení v Japonsku, vlny stouply o 10 centimetrů
Úřady přitom z východního pobřeží Japonska předem evakuovaly asi 245 tisíc domácností. Na signál sirén vydaný japonskou meteorologickou agenturou se pak desítky tisíc dalších lidí stáhly z pobřeží těsně před očekávaným příchodem tsunami na výše položená místa. "Bezstarostnost může být tím nejhorším nepřítelem. V minulosti dokonce i ne příliš velké tsunami, asi dvoumetrové, dokázalo napáchat velké škody," řekl novinářům japonský premiér Jukio Hatojama.
Pro Japonsko šlo o první varování před velkým tsunami za posledních 17 let a teprve čtvrté od roku 1952. Odvolání poplachu znamená také obnovení provozu na pobřežních komunikacích, které byly dočasně uzavřeny, a celkovou normalizaci situace.
Čtyři metry v Polynésii, i tak beze škod
Rusko a Japonsko se tak připojily k ostatním zemím Pacifiku, které varování před vlnou odvolaly o několik hodin dříve. Na tisíce kilometrů dlouhé cestě se tsunami posouvalo Tichým oceánem rychlostí asi 700 kilometrů v hodině, tedy stejně rychle jako proudové letadlo. Od vzniku sobotního zemětřesení vlně trvalo téměř 24 hodin, než dospěla k nejzazším částem protilehlé strany oceánu. Varování před tsunami bylo vydáno v 53 státech a územích rozsáhlého regionu.
Nejvážněji tsunami zasáhla chilské ostrovy Juan Fernández, známé též jako Ostrovy Robinsona Crusoea, protože na ně spisovatel Daniel Defoe umístil děj svého románu o slavném trosečníkovi. Vlny se dostaly do jedné z obydlených oblastí a zabily pět lidí, další se pohřešují, napsal server BBC. Na chilské pevnině zasáhly vlny město Tacahuano nedaleko Concepción, americké úřady jim naměřily 2,34 metru do výšky.
Vlna už v sobotu zasáhla ekvádorské ostrovy Galapágy, ale nezpůsobila tam žádné škody. Na Markézách na severovýchodě Francouzské Polynésii vlny dosahovaly až čtyř metrů, napsala BBC, ale také neměly nijak ničivý dopad. Tahiti, kde bylo několik tisíc lidí evakuováno do vyšších poloh, bylo zasaženo jen lehce.
Geofyzik Gerard Fryer řekl BBC, že dopady tsunami byly mírné, poněvadž k zemětřesení došlo v mělkých vodách. Otřesy byly „dost velké, aby způsobily znatelnou škodu, ale ne dost velké na to, udělat něco víc ve vzdálených oblastech".
Ničivé tsunami dokáže dospět hodně daleko, v roce 1960 dorazilo od Chile až do Japonska a zabíjelo i na Havaji a Filipínách.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.