Turecko v pátek označilo plánované referendum iráckých Kurdů o nezávislosti za "strašlivou chybu". Záměr irácké autonomní oblasti Kurdistán uspořádat toto "všelidové" hlasování 25. září oznámil ve středu poradce kurdského prezidenta Himin Havrámí. Irácká centrální vláda v Bagdádu uvedla, že by odmítla jakékoli snahy kurdských regionálních úřadů o jednostranné prosazení nezávislosti.
"Žádná strana nemůže sama o sobě rozhodovat o osudu Iráku," uvedl v prohlášení mluvčí irácké vlády Saad Hadísí. "Irák je podle ústavy demokratická, federální země... Rozhodnutí jakékoli strany v Iráku by mělo být v souladu s ústavou," dodal.
"Myslíme si, že to (referendum) představuje strašlivou chybu," uvedlo turecké ministerstvo zahraničí v prohlášení. Dodalo, že územní celistvost a politická jednota Iráku je pro Ankaru "základní princip".
Kurdský politik Hošjar Zibarí, který donedávna zastával funkci iráckého vicepremiéra a ministra financí, v pátek zopakoval, že případné vítězství stoupenců nezávislosti v kurdském referendu by automaticky nevedlo k odštěpení autonomního Kurdistánu od Iráku. Posílilo by ale vyjednávací pozici Kurdů v rozhovorech s Bagdádem.
Hlasování by se mělo konat ve třech provinciích, které nyní tvoří autonomní Kurdistán, ale i v ropné provincii Kirkúk, na niž si Kurdové činí historický nárok. Zibarí nicméně řekl, že vítězství zastánců samostatnosti by neznamenalo, že si Kurdové po něm připojí Kirkúk či některý z dalších tří sporných regionů na území ovládaném Kurdy.
Se záměrem iráckých Kurdů uspořádat referendum o vyhlášení samostatnosti nesouhlasí centrální vláda v Bagdádu a starosti si v této souvislosti dělají i sousední země. Především Turecko, jehož ozbrojené síly již dlouhou dobu vedou na jihovýchodě země boj s kurdskými povstalci, které úřady označují za teroristy páchající krvavé útoky.
Irák je dosud jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s vlastní správou - mají svůj parlament, vládu i armádu. Právě kurdské jednotky, takzvaní pešmergové, se významně podílejí na bojích proti Islámskému státu (IS) v Iráku i Sýrii na straně mezinárodní koalice vedené USA.
Silné kurdské menšiny žijí kromě Iráku a Turecka také v Íránu a v Sýrii. I tamní vlády se obávají nárůstu separatistických tendencí mezi Kurdy.