Turecký organizátor flotily <span>má v Gaze velké plány</span>

Zahraničí
4. 6. 2010 12:05
IHH pustila do světa i záběry z incidentu na lodi.
IHH pustila do světa i záběry z incidentu na lodi.

IHH pustila do světa i záběry z incidentu na lodi.Turecká nadace pro lidská práva a svobody (IHH), která byla spoluorganizátorem flotily pomoci pro pásmo Gazy, má na tomto palestinském území další velké plány. Její zástupce pro Gazu Mehmet Kaya je nyní mezi Palestinci vítán jako hvězda.

Izraelská armáda na šest lodí zaútočila v mezinárodních vodách v pondělí a o život přitom přišlo devět aktivistů. Proti Izraeli se kvůli tomu zvedla celosvětová kritika.

Nadace IHH v pásmu obnovuje přístav, financuje turecko-palestinskou školu, chce postavit nemocnici a byty pro ty z obyvatel, kteří přišli o bydlení za izraelské ofenzivy na přelomu let 2008 a 2009. Nadace pomáhá přímo 9000 rodinám penězi a potravinovými příděly. Pořádá také počítačové kurzy pro ženy a staví v jedné ze čtvrtí města Gazy bytový dům. Díky této investici za 250 tisíc dolarů (5,2 milionu korun) vytvořila práci pro 100 lidí.

ČTĚTE TAKÉ: Mezi oběťmi izraelského zásahu byl jeden Američan
                        ČT protestuje proti postupu Izraele vůči Čechům

Izrael tvrdí, že IHH spolupracuje s teroristy, což vedení nadace popírá.

Pásmo Gazy je tři roky pod blokádou, jíž chce Izrael zabránit tamnímu vládnoucímu Hamasu získat zbraně od spřízněných režimů. Hamas je v Izraeli považován za teroristickou organizaci. Obyvatelům pásma pomáhají agentury OSN, ale ty mají značně svázané ruce. Nemohou například pro civilisty stavět, jelikož Izrael mezi blokované zboží donedávna řadil i stavebniny. Na rozdíl od IHH taky nemohou nakupovat materiál propašovaný do Gazy tunely z Egypta.

Turečtí a mezinárodní dobrovolníci na lodi.Podle komentátorů IHH, která v Gaze působí jako humanitární organizace nezávislá na OSN, tyto problémy řešit nemusí. Smí využívat pašované zboží a na rozdíl od pracovníků OSN také jednat přímo s Hamasem. Vedení IHH se stýká i s exilovými vůdci Hamasu v Damašku.

V 90. letech tuto nadaci vyšetřoval někdejší francouzský protiteroristický soudce Jean-Louis Bruguire a zjistil, že skupina udržuje kontakty s Al-Káidou a dalšími teroristickými skupinami. Podle izraelské kontrašpionáže je IHH jedním z nejvýznamnějších finančníků Hamasu. Na americkém seznamu teroristických organizací ale IHH na rozdíl od Hamasu není.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ