Turecký soud poslal do vězení historika za hanobení Atatürka

Zahraničí
1. 11. 2017 19:02
Atatürk proslul jako hrdina válek za nezávislost.
Atatürk proslul jako hrdina válek za nezávislost.

Soud v Istanbulu poslal na 15 měsíců do vězení tureckého historika za hanobení památky zakladatele turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka. Informoval o tom dnes deník Hürriyet. Historik Süleyman Yeşilyurt v květnu v televizní diskusi s kolegy ze svého oboru uvedl, že jedna z Atatürkových adoptivních dcer byla jeho milenkou.

Turecká prokuratura obvinila Yeşilyurta z "podněcování k nenávisti" a z "hanobení Atatürkovy památky" a požadovala pro něj dva až sedm let vězení. Historik byl zatčen v květnu a posléze propuštěn na kauci. Dnes byl shledán vinným z hanobení památky prvního tureckého prezidenta a odsouzen k 15 měsícům vězení.

Yeşilyurt se podle soudu dopustil trestného činu letos v květnu v televizním pořadu o historii, v němž diskutovalo několik historiků. Ti, bohužel pro Yeşilyurta, zabrousili do ožehavého tématu soukromý život Atatürka. Mimo jiné tvrdili, že první turecký prezident měl skupinu milenek. Yeşilyurt zaspekuloval, že jednou z nich byla i jeho adoptivní dcera Afet. Tu prezident přijal do rodiny v roce 1925 jako sedmnáctiletou.

Mustafa Kemal, který později dostal čestné příjmení Atatürk (Otec Turků), proslul jako hrdina válek za nezávislost a v roce 1923 založil tureckou republiku. Na troskách Osmanské říše vybudoval sekulární stát západního typu. Zrušil všechny islámské instituce a za projevy religiozity stanovil vysoké tresty. V roce 1928 zavedl v zemi latinku a v roce 1930 volební právo pro ženy.

Soukromý život tohoto politika je předmětem mnoha dohadů. Jednou byl ženatý, ale v roce 1925 se s manželkou Latife údajně rozvedl. Zřejmě neměl vlastní děti, ale adoptoval sedm dívek a jednoho chlapce. Kromě Afet Inan, kterou poslal na studia do Švýcarska a Francie, byla mezi jeho adoptivními dcerami například i Sabiha Gökçenová, kterou vzal pod ochranu v jejích dvanácti letech a která se posléze stala první tureckou pilotkou. Dnes se po ní jmenuje jedno z letišť v Istanbulu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AA/ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ