Prudká sněhová bouře si tento týden v Nepálu vyžádala životy 39 lidí, většinou cizinců, a zranění asi 175 osob. Všichni další turisté, které bouře zaskočila, jsou údajně v bezpečí. Šlo o více než 380 lidí, mezi nimiž byli také Češi. Česká diplomacie se dosud snaží zkontaktovat čtyři desítky českých občanů v oblasti, nemá však žádné informace, že by někdo z nich byl mezi oběťmi.
"V tuto chvíli nemáme žádné indicie, informace o tom, že by nějaký náš občan byl zraněný, nebo že byl přímo zasažen," řekl v Praze novinářům během druhého kola senátních voleb šéf diplomacie Lubomír Zaorálek. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová informovala, že úřad se stále snaží kontaktovat 40 českých turistů.
Zbývajících 26 Čechů, s nimiž nemá spojení, se pohybovalo mimo ohroženou oblast.
Černínskému paláci se už podařilo spojit s 237 českými turisty, kteří jsou podle Grohové v pořádku a v bezpečí. "Máme s nimi navázán telefonický kontakt," uvedla. Žádný z českých turistů podle informací ministerstva nezemřel ani není zraněný.
Ve výšce 4300 metrů kvůli množství sněhu uvízla v Nepálu sedmičlenná výprava české cestovní kanceláře Livingstone. Podle zástupce kanceláře dnes všichni odlétli vrtulníkem do Káthmándú a jsou už v bezpečí.
Český honorární konzulát v neděli podle Grohové vyšle svého pracovníka na uzlová místa Jomsom a Pokhara, odkud turisté vyrážejí na výpravy. Pátrat bude také v místních hotelích, cestovních kancelářích a bude kontaktovat šerpy.
Pracovník bude označen českou vlaječkou a bude vylepovat plakáty se žádostí, aby ho čeští turisté kontaktovali, případně pomohli ověřit informace o pobytu dalších českých občanů. Mluvčí rovněž žádá blízké osoby, aby ministerstvu ohlásily, pokud dostanou od pohřešovaných jakékoli zprávy.
Vrtulník záchranářů nalezl dalších devět těl, údajně se jedná o nepálské nosiče. Mrtvé však zatím nemohou z hor kvůli špatnému počasí odvézt. Celkový počet obětí se tak vyšplhal na 39. Kromě Nepálců jsou mezi nimi občané Kanady, Izraele, Slovenska, Polska, Indie, Vietnamu a Japonska.
Nepálská policie tvrdí, že se podařilo dostat do bezpečí 385 turistů, mezi nimi 180 cizinců. "Domníváme, že všichni zbývající turisté, kteří jsou v oblasti, jsou mimo nebezpečí. Nikdo další nás se žádostí o záchranu nebo o informace nekontaktoval," sdělil Binaj Ačarja z nepálského turistického svazu.
Armáda odhaduje, že se pohřešuje 40 lidí. Pátrají prý po nich vojáci. "Bude to nejpečlivější pátrání, jaké jsme kdy podnikli. Vojáci budou prokopávat sníh, aby za sebou nenechali jediné tělo," sdělil vůdce armádních pátračů Nirandžan Šrestha.
Nepálská vláda odhaduje, že se pohřešuje více lidí - asi 35 turistů a 30 Nepálců.
Vláda přiznala, že byla chyba, že se k velké skupině turistů nedostala informace o tom, že se nacházejí v oblasti, kterou zasáhne cíp tajfunu, který předtím o víkendu pustošil Indii. Úřady prý zavedou systém včasného varování před špatným počasím.
Armádní vrtulníky kroužily nad turistickou trasou v oblasti Annapurny a Káthmándú. Mnozí turisté jsou uvězněni v horských útulcích a chatách. Dostat se k nim je kvůli vysoké vrstvě sněhu obtížné, i když panovalo v oblasti jasné počasí. Záchranáři upozornili, že k vyproštění obětí z lavin, které mohou být rozptýleny v širším okolí, bude zapotřebí několika dnů. Záchranné práce koordinují dvě nepálská ministerstva.
Sněhové bouře a laviny udeřily ve středním Nepálu tento týden. Vedle oblasti osmitisícovek Annapurna a Dhaulágirí zasáhly především údolí Mustang.
Asi třítýdenní okruh kolem Annapurny patří mezi klasické himálajské trasy a zejména na jaře a teď v říjnu se na něj vydává mnoho turistů. Nynější počasí se sněhovými bouřemi, které je zde pro toto roční období netypické, přinesly do centrálního Nepálu dozvuky tajfunu Hudhud, který minulý víkend udeřil ve východní Indii.
Úřadům ČR zbývá kontaktovat 40 Čechů v Nepálu
Zahraničí
18. 10. 2014 09:03Většina turistů již byla zachráněna.
Autor: Reuters, AFP, ČTK Foto: ČTK , Shutterstock