USA a Británie poukázaly na potíže s humanitární pomocí pro Idlib

Zahraničí
4. 10. 2018 20:05
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vládní humanitární agentury Spojených států a Británie požádaly své partnery, kteří dopravují humanitární pomoc do Sýrie, aby přestaly používat hraniční přechod mezi Tureckem a syrským Idlibem. Panuje podezření, že extremistické skupiny vybírají poplatky za průjezd kamionů a peníze využívají ke svému financování.

Americká Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) požádala své partnery, kteří pracují na severu Sýrie, aby okamžitě přestali využívat přechod Báb al-Hava pro kamiony s americkou pomocí. Agentura získala informaci, že z provozu má zisk radikální skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která ovládá velkou část provincie Idlib.

Britský vládní zdroj, který citovala agentura Reuters, potvrdil, že britská vládní organizace pro mezinárodní rozvoj (DFID) rovněž přestala přechod využívat. Extremisté na něm údajně vybírali poplatky za to, že auta nechají projet.

Báb al-Hava je jediný oficiální hraniční přechod mezi Tureckem a provincií Idlib, kde podle odhadů potřebuje humanitární pomoc 2,1 milionu lidí. Za prvních osm měsíců letošního roku přechodem projelo 2284 nákladních vozů, řekl David Swanson z Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

Podle Reuters zůstává v provozu přechod Báb as-Salám mezi Tureckem a syrskou provincií Halab (Aleppo), která s Idlibem sousedí. Podle údajů OCHA tímto místem projelo do konce srpna 428 nákladních vozů s pomocí.

Administrativa, která řídí civilní záležitosti v provincii Idlib, o víkendu oznámila, že výběr poplatků za průjezd humanitárních kamionů přes hranici v říjnu skončí. Británie zvažuje, zda provoz v Báb al-Hava obnoví, USAID na tuto informaci nereagovala.

Idlib je poslední provincie, kterou syrská armáda neovládá. Chystá ofenzivu proti radikálům a povstalcům, kteří tam působí, ale zatím se čeká, zda radikálové přistoupí na rusko-tureckou dohodu. Předpokládá zřízení demilitarizované zóny, z níž mají radikálové odejít a odvézt zbraně. Dohoda byla uzavřena 17. září, ale ze zóny, jež má být široká až 20 kilometrů, se zatím nikdo neevakuoval.

Radikálové podle posledních zpráv nesouhlasí s tou částí dohody, která předpokládá, že v pásmu budou vedle tureckých vojáků hlídkovat také ruští vojenští policisté. Kromě HTS v zóně, jež má od sebe oddělit části Idlibu ovládané povstalci a syrskou armádou, působí množství povstaleckých skupin. Syrská vláda získala vesnice na jihovýchodním okraji této oblasti. Z dohody také není jasné, zda mají radikálové těžké zbraně z pásma odvézt, nebo je odevzdat Turecku či syrskému režimu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že turecká armáda ze Sýrie neodejde, dokud se tam nebudou konat volby. K demilitarizovanému pásmu prohlásil, že Turecko v něm má 12 pozorovatelských postů, Rusko deset a Írán šest. "Zabezpečit tento koridor znamená zabezpečit Sýrii," řekl Erdogan. Turecko stejně jako OSN řadí HTS k teroristickým organizacím. Erdogan řekl, že Ankara nemá problém komunikovat s radikály v Idlibu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ersin Ercan

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ