Kritika
USA chtějí v Afghánistánu svoje základny, míní exprezident Karzai
07.02.2018 22:20
Spojené státy chtějí v Afghánistánu vybudovat vojenské základny, které by pomohly šíření amerického vlivu v regionu. V rozhovoru s agenturou AP to řekl bývalý afghánský prezident Hamíd Karzai. Podle něj využívá konflikt v Afghánistánu pro své zájmy i Pákistán.
"Afghánistán je v hrozném stavu," prohlásil Karzai, který v letech 2001 až 2014 stál v čele země jako premiér a později prezident.
Přes 16 let trvající vojenská přítomnost USA v Afghánistánu nemá za cíl "zastavit extremismus," tvrdí politik, kterého k moci vynesla americká invaze, jež svrhla vládu islamistického hnutí Tálibán. Washington chce podle Karzáího zřídit v Afghánistánu trvalé vojenské základny k promítání vlastní síly ve strategickém středoasijském regionu.
"Podle mého názoru je jejich záměrem udržet nás rozdělené a slabé, aby mohli pokračovat ve svých cílech v tomto regionu," uvedl vystudovaný politolog Karzai. "Mají svou globální politiku a soupeření. Mají Čínu jako velikou rostoucí mocnost. Mají Rusko jako posilující velmoc na světové scéně a cítí se ohroženi," dodal muž, jenž přežil několik pokusů o atentát.
Sousední Pákistán by Afghánistán rád proměnil ve svůj klientský stát, míní Karzai. Stejně jako vláda v Kábulu viní Islámábád z poskytování útočiště příslušníkům Tálibánu. Vyzval proto Washington, aby uvalil sankce na nejmenované činitele pákistánské armády a rozvědky.
Islámábád obvinění z podpory afghánských povstalců popírá. Ve snaze zvýšit tlak na Pákistán ale USA nedávno pozastavily téměř veškerou americkou vojenskou pomoc Islámábádu.
Karzai je sám kritizován za korupci a údajné volební machinace, které doprovázely jeho vládu. Karzaiho prezidentský úřad také dostal desítky milionů dolarů od americké tajné služby CIA.
Karzai sám v USA žil a podnikal, kritikou na adresu Washingtonu ale nešetřil ani v minulosti. V posledních letech svého prezidentského mandátu odsuzoval USA za smrt civilistů při leteckých útocích NATO. Odmítl také podepsat bezpečnostní smlouvu, která by Američanům umožnila zůstat v Afghánistánu po stažení mezinárodních bojových jednotek na konci roku 2014.
Někteří odborníci hovoří o nové velké hře čili obnovení geopolitického soupeření mocností ve střední Asii. Tento region je zajímavý z hlediska tamních surovin, ale i drogových cest. Zároveň leží u Číny, Ruska, Indie i Íránu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.