V noci na pátek zavalila v Afghánistánu lavina kamení a bahna českého vojáka, který byl na místě mrtev. Další dva příslušníci české mise byli při náhlém sesuvu půdy zraněni těžce, čtyři utrpěli lehká zranění. Informoval o tom náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Český voják, který byl těžce raněn při náhlém, byl operován a jeho stav je stabilizovaný.
Ve čtvrtek večer se asi 30 kilometrů jihovýchodně od provinčního rekonstrukčního týmu ve Fajzábádu, kde působí čeští vojáci, vinou bouřky a prudkého deště náhle sesunula půda. Místem v té době projížděla patrola českého kontingentu - celkem 14 osob a čtyři vozidla. Sesuv půdy srazil jedno vozidlo se dvěma vojáky, které lavina strhla ze srázu a zcela zavalila.
K místu nehody okamžitě dorazili záchranáři. Jednoho z Čechů nalezli nad ránem už bez známek života, druhého se podařilo vyprostit s těžkými zraněními. Do vojenské nemocnice byli spolu se zraněným vojákem přepraveni i zbývající příslušníci patroly. Vojáci byli z 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi.
Český voják, který byl v noci ze čtvrtka na pátek v Afghánistánu těžce raněn při náhlém sesuvu půdy, byl operován a jeho stav je stabilizovaný. Řekl to v pátek novinářům náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek.
Původní informace hovořily o dvou těžce zraněných, Picek ale upřesnil, že těžce zraněný byl pouze jeden voják. Dodal, že byl operován na jedné z vojenských základen a bude převezen do české polní nemocnice v Kábulu, až to bude možné. "Až se jeho stav zlepší, bude převezen do naší nemocnice," řekl Picek.
Picek dodal, že nehoda se stala ve 20:08 hodin místního času, vojáci však byli kvůli špatnému počasí vyproštěni až ráno. Zopakoval, že důvodem zdržení bylo velmi špatné počasí, které neumožnilo pozemním nebo leteckým záchranným jednotkám dostat se na místo dříve. "Ten tým, který tam zůstal, sám vyprostil tyto příslušníky," konstatoval generál. Podle Picka bude špatné počasí v této oblasti ještě několik dní pokračovat.
Ministryně obrany Vlasta Parkanová uvedla, že na přání rodin nebude jejich jména zveřejňovat. "Zcela jistě se o ně postaráme, ta pomoc nemůže být jen materiální, ale i duchovní," dodala. Ministryně je připravena se s rodinami setkat, pokud si to budou přát.
"Tělesné pozůstatky mrtvého vojáka budou převezeny na mezinárodní letiště do Kábulu a následně do České republiky. Rodiny obou vojáků byly informovány," uvedlo ministerstvo. Podle Picka by přes Kábul mohli být do Česka přepraveni i další zranění vojáci.
Čeští vojáci ale nebyli jedinými obětmi. Ve stejném regionu si nejméně 23 mrtvých vyžádaly záplavy vyvolané lijáky a tajícím sněhem v horách. Munší Abdul Madžíd, guvernér provincie Badachšán, oznámil, že mnoho lidí je nezvěstných. Přírodní kalamita také zničila velké množství domů. "Lidé jsou ve velmi špatném stavu," dodal činitel z hornaté provincie, která sousedí s Tádžikistánem, Čínou a Pákistánem. Po letech vytrvalého sucha napadalo v zimě v Afghánistánu větší množství sněhu a častěji prší.
Opět Afghánistán
Podle premiéra Mirka Topolánka je to v krátké době druhá nešťastná událost ve stejném regionu. Připomněl nedávný útok na českého diplomata. "Není to vojenská událost v pravém slova smyslu, stát se to může, ale je mi to nesmírně líto," dodal. Poslanecká sněmovna v pátek na počest mrtvého vojáka držela minutu ticha.
Dolní komoru o neštěstí informoval předseda jejího branného výboru Jan Vidím (ODS). Na nehodě mělo podle něj podíl velmi špatné počasí v oblasti, takže nelze hovořit o tom, že bude třeba přijmout nějaká nová bezpečnostní opatření.
Česko v poslední době vyslalo do Afghánistánu několik vojenských kontingentů, které se podílejí na stabilizaci situace v zemi. V současnosti působí v provinčním rekonstrukčním týmu ve Fajzábádu na severu země, kde se 83 vojáků spolu s Němci a Dány podílí na zajištění bezpečnosti a stability v provincii Badachšán. Češi jsou i na mezinárodní letištní základně v Kábulu, kde funguje známá polní nemocnice. Jejím hlavním úkolem je léčit zraněné a nemocné spojenecké vojáky.
Výběr případů úmrtí českých vojáků v zahraničních misích:
19. února 1991 - V Saúdské Arábii se nešťastnou náhodou zastřelil podporučík československé armády Petr Šmolka.
13. ledna 1994 - Český desátník zahynul při dopravní nehodě u chorvatského města Udbina. Jeho spolujezdec byl lehce zraněn.
21. března 1995 - Při havárii na území Chorvatska severozápadně od Korenice zahynul řidič obrněného transportéru OT-64. Další člen posádky byl lehce zraněn.
4. srpna 1995 - Při chorvatském ostřelování pozorovacího stanoviště OSN bylo zraněno pět českých vojáků mise UNCRO, z nichž dva svým zraněním podlehli.
25. října 1998 - Vrtulník Mi-17 českého kontingentu se zřítil nedaleko hercegovského města Tomislavgrad. V jeho troskách zahynula celá tříčlenná posádka.
13. července 2001 - Na následky zranění na základně českého kontingentu v Bosanské Krupě v Bosně zemřel příslušník ženijní roty pátého mechanizovaného praporu v misi SFOR. Třiadvacetiletý rotmistr byl zraněn výbuchem granátu při zneškodňování munice zajištěné místními obyvateli.
14. září 2002 - Při nehodě obrněného transportéru OT-64 přišli o život dva čeští příslušníci KFOR a další tři byli lehce zraněni. Nehoda se stala nedaleko základny poblíž obce Šajkovac.
9. května 2003 - Tři čeští vojáci byli zraněni při dopravní nehodě, která se stala asi 150 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu. Jeden z vojáků později svým zraněním podlehl v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.
30. července 2006 - Na základně Šajkovac v jihosrbském Kosovu zemřel po použití střelné zbraně čtyřiatřicetiletý příslušník českého armádního kontingentu v silách KFOR. Podle informací tisku spáchal sebevraždu.
4. května 2007 - V Afghánistánu zahynul český voják, kterého zavalila lavina kamení a bahna. Dva další vojáci byli těžce zraněni.
Foto: archiv