Pořádkové síly v sobotu v centru největšího barmského města Rangúnu znovu rozháněly pomocí slzného plynu, obušků a střelby do vzduchu stovky demonstrantů, kteří se navzdory zákazu shromažďování odvážily vydat do ulic k protestům proti vládnoucí juntě. Podle tiskových agentur však po krvavých zásazích policie z posledních tří dnů aktivita odpůrců vojenského režimu viditelně poklesla. Pokusit se přesvědčit barmské generály k dialogu s opozicí přiletěl v sobotu do Barmy zvláštní vyslanec OSN Ibrahim Gambari.
TAKÉ ČTĚTE: Páteční střety si v Barmě vyžádaly další mrtvé
K TÉMATU: Desítky lidí v Praze podpořily demonstranty v Barmě
Gambari se z Rangúnu ihned odebral do nového oficiálního sídla barmské vlády Neipyijta. Před odletem ze Singapuru do Rangúnu někdejší nigerijský ministr zahraničí Gambari uvedl, že bude juntě tlumočit poselství generálního tajemníka OSN vybízející k pokojnému vyřešení krize.
Mezinárodní společenství vidí v Gambariho návštěvě jednu z mála příležitostí, jak ovlivnit rozhodování junty. "Pokud se jeho mise nezdaří, pak se může situace v Barmě stát děsivou," podotkl singapurský šéf diplomacie George Yong-Boon Yeo.
Není však známo, zda Gambariho barmští generálové vůbec přijmou a zda mu umožní setkat se s předáky opozice. "Doufám, že návštěva bude plodná, tedy že budu moci ohlásit pokrok ve všech oblastech," řekl zmocněnec OSN při odletu.
Podle agentury EFE vyšlo v sobotu do rangúnských ulic až 10 tisíc demonstrujících. Agentury AP, Reuters a AFP však píší o shromáždění nejvýš několika stovek nespokojenců na různých místech Rangúnu, kteří se rychle rozprchli, když bezpečnostní síly na výstrahu zahájily palbu do vzduchu.
Větší protestní průvod byl v sobotu zaznamenán pouze ve městě Pakokku, ležícím asi 500 kilometrů na sever od Rangúnu, kde dvě hodiny městem pokojně pochodovalo několik tisíc lidí, aniž pořádkové síly zasáhly.
Důvodem oslabené účasti je podle pozorovatelů i fakt, že mniši, kteří stáli doposud v centru masových protestních akcí, jsou od čtvrtka ve svých klášterech de facto uvězněni. Do Rangúnu a druhého největšího města v zemi Mandalaje v noci na sobotu navíc dorazily další vojenské posily, aby upevnily kontrolu vojenské junty nad situací.
"Členové pořádkových sil nyní v centru města převyšují počet protestujících. Demonstranti se už do centra neodvažují vzhledem k nebezpečí, že se stanou terčem útoků a zatýkání," řekl agentuře AFP jeden z místních obyvatel. Podle svědků byly i dnes zadrženy desítky lidí.
"Nemyslím si, že ještě máme nějakou naději vyhrát," řekla AP mladá žena, která se zúčastnila čtvrtečních masivních demonstrací, rozehnaných střelbou vojáků do davu. Tehdy se jí ztratil její přítel a dosud se s ním neshledala. "Mniši byli jediní, kdo nám dodával odvahu," zdůraznila.
Bez internetu a telefonického spojení
Od pátku Barma také zůstává odstřižena od internetu, který byl hlavním prostředkem předávání zpráv o tvrdých zákrocích proti demonstrantům do světa, a telefonické spojení je sporadické. Barmské úřady v sobotu podle agentury Reuters sice na pár hodin internetové připojení obnovily, servery exilových internetových časopisů však vzápětí umlčel útok hackerů.
Pouličními protesty desetitisíců lidí vyvrcholila krize, která začala před šesti týdny po prudkém zdražení benzinu. Zprvu opatrné protesty nabraly na síle, když se k demonstracím přidali buddhističtí mniši. Junta, vybavená mnoha zkušenostmi z potlačování opozice, se nakonec odhodlala k tvrdému postupu.
Střelba do demonstrantů si podle úředních údajů vyžádala nejméně devět životů. Západní vlády se však obávají, že počet mrtvých je mnohem vyšší, někteří diplomaté zmiňují desítky obětí, emigranti dokonce dvě stovky mrtvých.
Světový program pro výživu v sobotu oznámil, že kvůli protivládním protestům junta také zastavila či omezila dodávky potravinové pomoci, kterou OSN poskytuje půl milionu obyvatel země, včetně mnoha dětí.
V Barmě, navzdory značnému přírodnímu bohatství, musí 90 procent z 54 milionů obyvatel denně vystačit se sumou menší než jeden dolar, čili musí přežít s necelou dvacetikorunou.
Foto: ČTK/AP