Další útok na jeden ze symbolů moci prezidenta Bašára Asada. V budově syrského rozhlasu a televize v Damašku dnes vybuchla bomba. Několik lidí podle ministra informací Umrána Zuhbího utrpělo lehčí zranění.
Nálož explodovala ve třetím patře. Televize nepřerušila program a odvysílala rozhovor s ministrem informací Zuhbím. "Škody jsou značné," cituje ministra agentura Reuters. "Jsem v budově rozhlasu a televize a všechno funguje a bude fungovat i nadále. Máme dost studií i techniky," tvrdil Zuhbí.
Povstalecké síly během posledních týdnů ovládly několik oblastí Damašku, nicméně armáda tvrdí, že nad nimi znovu získala kontrolu a že Damašek byl "vyčištěn od teroristů".
Pumový útok na syrskou televizi musel být logisticky velmi náročný. Ve čtvrti, v níž budova stojí, existuje mnoho bezpečnostních kontrol. Také při vstupu do televize musí každý projít několika prohlídkami.
Koncem června povstalci zaútočili na provládní televizní stanici al-Ichbáríja a zabili sedm lidí. Při explozi v budově velitelství Národní obrany zahynuli 18. července čtyři vysocí představitelé Asadova režimu včetně ministra vnitra.
Podle jedné z teorií šlo o dílo západních špionážních služeb.
Hlavní pozornost světa se však v Sýrii stále soustředí na největší město země Alepo, do něhož zhruba před dvěma týdny pronikli ozbrojenci Syrské svobodné armády (FSA) a další bojůvky a zabarikádovali se v něm. Jejich počet se odhaduje na dva až čtyři tisíce.
Asadovi věrní zahájí rozhodující bitvu o Alepo
Rebelové, využívající metody asymetrického boje, tak vtáhli do občanské války obydlené čtvrti se stovkami tisíc civilistů. Výtky, že syrská pravidelná armáda bombarduje město a ohrožuje památky na seznamu UNESCO v centru Alepa, tak dokládají pokrytectví Asadových odpůrců. Ve snaze vytlačit rebely z města totiž nic jiného než na ně útočit Asadovi věrným vojákům nezbývá.
Asad se údajně připravuje na rozhodující bitvu o Alepo. K městu se prý stáhlo na dvacet tisíc vojáků syrské armády včetně dalších posil v podobě tanků, dělostřelectva a vrtulníků. Čekáme na rozkazy," řekl zahraničním médiím jeden z vládních velitelů.
V Alepu jde z větší části o pouliční boj, při němž obvykle dochází k vysokým ztrátám na životech, takže syrská armáda připouští, že osvobozování města od rebelů se může protáhnout.
Mezinárodní Červený kříž apeluje na armádu i povstalce, aby nepoužívali vůči civilistům násilí. Jako první z evropských zemí uvedlo Švýcarsko, že možná přijme válečné uprchlíky.
"Zvažujeme možnosti pomoci omezenému počtu Syřanů," uvedl mluvčí Spolkového úřadu pro migraci v Bernu.
Údajně uprchlý premiér
Podle aktivistů kritických vůči syrskému režimu odjel ze Sýrie premiér Rijád Hidžáb. To je prý důvod, proč byl odvolán z úřadu, oznámil dnes šéf Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) Ramí Abdar Rahmán. Sýrii údajně opustili i tři Hidžábovi ministři.
Podle zdrojů z Ammánu se premiér uchýlil i se svou rodinou do Jordánska. Proč, to není oficiálně známo. Hidžába jmenovali do funkce předsedy syrské vlády před dvěma měsíci.
Předtím měl funkci ministra zemědělství.
Sýrie je republikou s prezidentským systémem, takže kabinet má spíše technickou než politickou a mocenskou funkci. Zemi řídí prezident Bašár Asad.
Syrská opozice dnes přiznala, že jí dodávají zbraně především Katar, Saúdská Arábie a Libye.